Ponad 1100 osób wzięło udział w Inauguracji Lotto Poland Bike Marathon w Otwocku. Kolarskie Miasteczko, biuro Zawodów, start i meta wyścigów znajdowały się na stadionie OKS Start Otwock.

W sobotę 2 kwietnia w Otwocku odbyła się Inauguracja wyścigów na rowerach górskich LOTTO Poland Bike Marathon 2016. Wyścig został zorganizowana przy współpracy Grzegorza Wajsa i ekipy Poland Bike wraz z Urzędem Miasta Otwocka i klubem OKS Start Otwock. Nasze miasto po raz czwarty z rzędu znalazło się na mapie zawodów Poland Bike. Drugi raz z rzędu mieliśmy zaszczyt rozpoczynać ten cykl! Otwocki etap odbywał się na cześć zmarłego przed dwoma laty wspaniałego Otwockiego kolarza – Andrzeja Litwinienki. 

Tak jak w ubiegłych latach kolarskie miasteczko, biuro zawodów, start oraz meta znajdowały się na stadionie OKSu. Uczestnicy przy rejestracji otrzymywali chip który mierzył ich indywidualny czas. Po zawodach każdy wiadomością SMS otrzymywał swój wynik. Organizatorzy zadbali o szereg atrakcji dla uczestników. W trakcie maratonu na trasie oraz w Miasteczku Kolarskim znajdowały się bufety w których uczestnicy mogli naładować swoje biologiczne baterie. Dla młodszych w miasteczku przygotowano Chatkę Małolatka w której dzieci pod okiem wyspecjalizowanych animatorów mogły pomalować twarz, uczestniczyć w zabawach plastycznych, edukacyjnych i integracyjnych. Ponadto w miasteczku funkcjonował serwis rowerowy w którym uczestnicy mogli bezpłatnie wyregulować swój sprzęt. Tegoroczna Otwocka trasa  Lotto Poland Bike Marathon podobnie jak w ubiegłym roku wiodła leśnymi trasami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Na uczestników czekał ciężki teren usłany wieloma przeszkodami – dużymi korzeniami, piaskowymi wydmami, podmokłymi torfowiskami i wieloma stromymi pagórkami. Główna rywalizacja odbywała się na trzech dystansach: FAN – 7,5 km, MINI – 27 km oraz MAX – 61 km. Dla najmłodszych w wieku 2-4 i 5-6 lat na terenie Miasteczka Poland Bike, na dystansie 200 metrów odbywały się wyścigi Mini Cross. Nagrody oraz wyróżnienia wręczali: prezydent Miasta Otwocka Zbigniew Szczepaniak, Grzegorz Wajs, Eugeniusz Zieliński oraz naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Andrzej Wysoczański.

Najszybszymi na trasie FAN – 7.5 km – w kategorii kobiet była Praszczałek Katarzyna, z kolei w kategorii mężczyzna Pietras Michał. Na trasie MINI – 27 km – w kategorii kobiet najlepsza okazała się Żeszczyńska Izabela zaś w kategorii mężczyzn Kuszmider Kamil. Na dystansie MAX – 61 km – najszybszą kobietą była Urban Anna a mężczyzną Kurowski Ernest.