Na rozegranym 10 października w Santiago de Chile Pucharze Świata World Kyokushin Budokai zawodniczka Klubu Sportów Walki Bushi zdobyła pierwsze miejsce w kategorii seniorek do 55 kg. Sukces Winek jest pierwszym seniorskim trofeum KSW Bushi na zawodach rangi światowej.

Warto przypomnieć, że KSW Bushi ma na swoim koncie trzy juniorskie medale mistrzostw świata: złoto Szymona Olpińskiego i złoto Karola Brejtfusa na Mistrzostwach Świata IFK w Sibiu w 2018 roku, oraz brąz Szymona Olpińskiego na Mistrzostwach Świata Juniorów IKO w Tokio w 2015 roku.

Puchar Świata WKB rozegrany został w Santiago, stolicy południowo amerykańskiego Chile i był otwarty dla wszystkich organizacji karate kontaktowego. W zawodach wzięło udział około 500 zawodników z 20 krajów – Hiszpanii, Algierii, Rumunii, Rosji, Kostaryki, Izraela, Nepalu, Niemiec, Francji, Brazylii, Urugwaju, Ugandy, Filipin, Kazachstanu, Grecji, Ukrainy, Peru, Kolumbii, Chile i Polski.

W walce półfinałowej Agnieszka Winek zmierzyła się z reprezentantką Grecji, Stefania Glara. W trakcie dynamicznej wymiany ciosów Greczynka próbowała trafić Winek kopnięciem frontalnym na głowę. Winek skutecznie unikała trafień po czym odwdzięczała się mocnymi kopnięciami w uda. Po jednym z trafień przeciwniczka wyraźnie pokazała, że poczuła kopnięcie, a Winek otrzymała punkt wazari i po upływie regulaminowego czasu zwyciężyła i weszła do finału. W spektakularnym finale Winek pokonała reprezentantkę Chile, Vania Ciblic w zaledwie 30 sekund trafiając ją w pierwszych sekundach starcia kopnięciem okrężnym na głowę, a w kolejnej kombinacji widowiskowym kopnięciem z wyskoku kaiten geri tym samym kończąc walkę przed czasem i zdobywając złoto.

Drugi reprezentant klubu na tej imprezie, Szymon Olpiński kategoria seniorów do 80 kg musiał tym razem zadowolić się miejscem w ósemce najlepszych zawodników.

Szymon Olpiński po wygraniu walki eliminacyjnej, w ćwierćfinale, po dwóch dogrywkach, musiał uznać nieznaczną przewagę zawodnika z Ukrainy Nikity Peshenko. Warto dodać, że Peshenko jest w tej chwili najbardziej obiecującym zawodnikiem kategorii senior ukraińskiego WKB.

Światowy poziom wytrenowania seniorów KSW Bushi jest wynikiem wielu lat pracy samych zawodników, ale też wysiłku pozostałych trenujących w klubie, a zwłaszcza sparingpartnerów na co dzień uczęszczających do grup zaawansowanych. Inspiratorem i współtwórcą sukcesów jest shihan Paweł Juszczyk, który nie tylko prowadzi treningi, ale również planuje i realizuje obozy, seminaria, treningi walk, starty kontrolne oraz czas na regenerację.

Tym razem shihan Paweł Juszczyk pełnił rolę sekundanta i kierownika ekipy, a w trakcie turnieju juniorów również jednego z sędziów Pucharu Świata. W roli tłumacza i specjalisty od logistyki wystąpił senpai Radosław Parda.

 

Przebieg zawodów zdominowały masowe rozruchy spowodowane niskim standardem życia ludności Chile i wysokimi cenami min transportu publicznego. Przed turniejem rząd wprowadził stan wyjątkowy. Zamieszki na ulicach, pożary i grabieże sklepowe oraz działania służb porządkowych utrudniały organizację i przebieg turnieju oraz sam pobyt uczestników. Turniej, który powinien zostać zakończony w sobotę musiał zostać przerwany z powodu wprowadzenia w Santiago godziny policyjnej i został dokończony w niedzielę. Miasto zostało sparaliżowane licznymi blokadami ulic wywołanymi przez demonstrantów. W efekcie po zawieszeniu turnieju w sobotę część ekip musiała wracać do hotelu pieszo dziewięć kilometrów przez ogarnięte rozruchami miasto. Ostatnie kilka kilometrów trzeba było pokonać już po rozpoczęciu godziny policyjnej omijając zarówno uliczne barykady jak i policję atakującą demonstrantów gazem łzawiącym.

Więcej zdjęć znajdziecie TUTAJ

PJ, AW