Data wydarzenia: 10.11.2019 09:00 - 10.11.2019 15:00
Miejsce wydarzenia: Teren przy Kościele w Gliniance

Zapraszamy na piknik historyczny, który odbędzie się 10 listopada (niedziela), w godzinach 9:00 – 15:00, na terenie przy Kościele w Gliniance.

W pikniku wezmą udział grupy rekonstrukcyjne, których członkowie wcielą się w role, m. in. Żołnierzy Księstwa Warszawskiego, Powstańców Styczniowych, żołnierzy rosyjskich i pruskich, żołnierzy Wojska Polskiego z lat 1918 - 1939 oraz partyzantów Armii Krajowej rejonu „Fromczyn”.

W namiotach będzie można zobaczyć ekspozycje militariów oraz innych przedmiotów historycznych związanych z historią Wiązowny. Rekonstruktorzy zaprezentują umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie poszczególnych armii. Organizatorzy przewidują liczne atrakcje dla całych rodzin.

Jak mówi Tomasz K. Żurawski: -Każde wydarzenie historyczne działo się w konkretnym miejscu, które (mimo, że często wygląda dziś zupełnie inaczej) możemy nadal odwiedzić i obejrzeć. Także teren dzisiejszej Gminy Wiązowna był świadkiem licznych, zarówno mniej jak i szerzej znanych, wydarzeń dziejących się na przestrzeni wieków. Celem kolejnego już Dnia z historią Gminy Wiązowna jest przypomnienie wydarzeń, które choć lokalne, były częścią "wielkiej historii". 10 listopada (niedziela) w Gliniance zaprezentują się rekonstruktorzy w mundurach i strojach z XIX i XX wieku. Będzie to okazja do obejrzenia dawnej broni, wyposażenia wojskowego i przedmiotów użytku codziennego, rozmów o minionych epokach i wyobrażenia sobie (choć przez chwilę) jak wyglądało życie w naszej okolicy 50, 100, 200 lat temu...

Dla wszystkich, którzy odwiedzą stanowiska historyczne w tym dniu organizatorzy przygotowali nagrody. Zachęcają też do zbierania okolicznościowych pieczątek.