8 maja odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego i Angielskiego. Spośród uczniów szkół podstawowych wyłoniono tych najlepszych. Tegoroczne wyniki „przebiły” poprzednią edycję!

Otwocka młodzież stanęła do walki o tytuł mistrza języka obcego już po raz ósmy w przypadku języka niemieckiego i trzynasty – w przypadku angielskiego. W tegorocznej edycji wzięło udział blisko 10 szkół podstawowych z powiatu. Konkursowa machina ruszyła 6 miesięcy temu. Wtedy to, odbył się pierwszy etap zmagań. Startujący rozwiązywali testy w swoich szkołach. Z każdej placówki wyłoniono po 3 osoby z najlepszymi wynikami. Do kolejnego, marcowego etapu przystąpiło łącznie 47 uczniów.

Konkurs przygotowały nauczycielki języków obcych z otwockiej SP nr 4. A wyniki językowych zmagań przedstawiły 8 maja germanistka – Katarzyna Kowalczuk i anglistka – Jolanta Gosk. Finał rozegrał się w Powiatowym Młodzieżowym Otwocku Kultury. Pojawili się na nim nie tylko uczniowie, ale i przedstawiciele miasta Otwock – wiceprezydent Agnieszka Wilczek oraz radny Andrzej Kamiński. Zanim wybrzmiał werdykt, wybrzmiały piosenki w wykonaniu utalentowanych uczniów. Jak przystało na konkurs językowy – jedna z nich była po angielsku, a druga po niemiecku.

-Wszyscy świetnie umiecie gramatykę i piszecie wypracowania. Możecie być z siebie dumni – mówiła przed odczytaniem wyników jedna z organizatorek konkursu, pani Jolanta Gosk. -W mojej szkole podstawowej, na ścianie sali polonistycznej wisiał taki cytat, którego autorką jest Maria Dąbrowska: „Na nic talent czy geniusz, nie wsparty pracą niezmierną, ofiarną, bez wytchnienia”. Zawsze mi w tym cytacie czegoś brakowało. Wiem, czego Dąbrowska nie ujęła. Nie ujęła, moi drodzy, radości. Życzę wam, żeby nauka języków obcych dawała wam zawsze mnóstwo radości – zwróciła się do uczniów. Po takich słowach, nie pozostało nic innego, jak nagrodzić tych najlepszych.

Podium Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego należało do uczniów szkół w Otwocku. Trzecie miejsce zdobył Julian Włodarczyk z SP nr 2 im. Ireny Sendlerowej, a drugie Szymon Florek z otwockiej „jedynki” im. Władysława Reymonta. Pierwsze miejsce należało do Wojciecha Radomskiego ze szkoły nr 96 im. Świętej Rodziny. Zwycięzca uzyskał z testu aż 94%, czyli o 8% więcej niż zeszłoroczny wygrany.

W języku angielskim tryumfował Otwock i Józefów. Trzecie miejsce zajął Szymon Krajewski z SP nr 3 w Józefowie, drugie, uczeń tej samej szkoły – Jan Bialecki. Najwyższe miejsce na podium należało do prawdziwego poligloty – Szymona Florka, laureata 2. miejsca w konkursie z języka niemieckiego.

Nagrody dla drugiego i trzeciego miejsca ufundowali prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak oraz Otwockie Centrum Językowe Państwa Barbary Dylejko Menin i Ernesto Menin. Fundatorką pierwszego miejsca była sama Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Polskiej – Agata Kornhauser-Duda, która objęła honorowy patronat nad konkursem.

Żadna gramatyka i leksyka nie jest im straszna. Jak podkreślała organizatorka konkursu, finaliści mogą być dumni z tego, co udało im się osiągnąć. Gratulujemy wszystkim laureatom tegorocznego Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego i Angielskiego, życząc dalszych sukcesów!

MK/fot. MK