Znakomita wiadomość dla wszystkich kierowców podróżujących krajową 17-tką! Prawdopodobnie już jesienią przyszłego roku nie będziecie musieli stać w gigantycznych korkach na kołbielskim rondzie.

Właśnie rozpoczęły się prace na obwodnicy Kołbieli w ciągu przyszłej S17. Umożliwiło to zezwolenie na budowę tego odcinka, które Wojewoda mazowiecki wydał w maju br. Aktualnie trwają odhumusowanie terenu i prace archeologiczne. Rozpoczyna się też budowa obiektów inżynierskich.

Obwodnica Kołbieli jest jednym z siedmiu odcinków S17 pomiędzy węzłami: Lubelska i Kurów Zachód. Ostatnim na którym rozpoczęto prace po uzyskaniu decyzji ZRID. W sumie w budowie jest ok. 95 km trasy łączącej stolicę z Lublinem.

Obwodnicę Kołbieli (8,7 km), podobnie jak odcinek od w. Lubelska do początku obw. Kołbieli (15,2 km) realizuje w systemie „projektuj i buduj” firma Strabag. W sumie to blisko 24 km trasy o łącznej wartości ok. 600 mln zł. Za sprawą zmiany przekroju nowych odcinków przyszłej DK50, z jednej do dwóch jezdni, zaszła konieczność przeprojektowania w. Kołbiel. Zamiast jednojezdniowego wiaduktu nad S17 zaprojektowano dwujezdniowy i zmieniono także kształt łącznic węzła. To przełożyło się na wydłużenie prac projektowych i późniejsze niż planowano złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. W efekcie wydłuży się czas ukończenia tego odcinka.

-Obecnie prowadzone są rozmowy z wykonawcą dotyczące aneksu do umowy. Jednocześnie pracujemy nad taką organizacją ruchu w trakcie budowy obwodnicy Kołbieli by jesienią 2019 roku, po oddaniu do użytkowania odcinków przed i za obwodnicą kierowcy mogli pojechać jedną jezdnią omijając rondo w Kołbieli – zapewnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Siedem odcinków S17 w. Lubelska:

-pocz. obwodnicy Kołbieli - dł. 15,2 km, STRABAG, oddanie w IV kw. 2019

-obwodnica Kołbieli - dł. 8,7 km, STRABAG, oddanie w IV kw. 2019

-koniec obw. Kołbieli - Garwolin - dł. 13 km, BUDIMEX, oddanie w IV kw. 2019

-Garwolin - Gończyce - dł. 12,2 km, BUDIMEX, oddanie w poł. 2019

-Gończyce - gr. woj. mazowieckiego i lubelskiego - dł. 13 km, BUDIMEX, oddanie w poł. 2019

-gr. woj. mazowieckiego i lubelskiego - w. Skrudki - dł. 20,2 km, PORR, oddanie w poł. 2019

-w. Skrudki - w. Kurów Zachód - dł. 13,2 km, MOTA-ENGIL, oddanie w poł. 2019.


Na realizację tych odcinków S17 podpisano dwie mowy o dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Łączny koszt całkowity budowy S17 pomiędzy węzłami Lubelska i Kurów Zachód to ponad 3,5 mld zł, z czego dofinansowanie z UE to ok. 1,8 mld zł.

Red