Droga S17 miała podzielić Wesołą 3-metrowym nasypem na dwie części. Pisaliśmy o tym 2 lata temu. Mieszkańcy nie odpuścili, a ich walka zakończyła się zwycięstwem!

Decyzja środowiskowa dla inwestycji została cofnięta po protestach w najmłodszej dzielnicy Warszawy. Nie dla przedzielenia Wesołej i pozbawienia miejscowości pięknego terenu zadrzewionego. Północna obwodnica Warszawy (S8) jest już gotowa, na południowej (S2) brakuje tylko tunelu pod Ursynowem. Do domknięcia pierścienia tras szybkiego ruchu wkrótce będzie brakować tylko obwodnicy wschodniej, czyli trasy S17. Kiedy powstanie? Nie sposób to stwierdzić, ponieważ 16 lutego unieważniona została decyzja środowiskowa, którą oprotestowali mieszkańcy Wesołej. Forsowany przez drogowców wariant trafił do kosza.

-Wschodnia obwodnica Warszawy nie przejdzie przez środek dzielnicy Wesoła, niszcząc tamtejszy Las Milowy - cieszą się aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

-Gratulacje dla mieszkańców Wesołej, którzy od początku protestowali przeciwko nagłej zmianie wariantu planowanego od lat – dodają.

W ten sposób zablokowano budowę północnego odcinka „siedemnastki”, który miał dosłownie rozpłatać Wesołą.

Cały czas trwa budowa części południowej, pomiędzy węzłami Lubelska a Warszawa Wschód (d. Zakręt). Jednak już teraz wiadomo, że ta część nie zostanie ukończona w terminie. Ten mija w kwietniu a firmie Warbud z pewnością nie uda się go dotrzymać. Dlatego wykonawca robót rozmawia z GDDKiA w sprawie wyznaczenia nowego, realniejszego terminu.

Jak ma wyglądać S17?

W pełni dokończona, trasa S17 będzie mieć dwie jezdnie po trzy pasy ruchu. Wybudowanych zostanie pięć węzłów: Ząbki, Rembertów, Poligon (zjazd techniczny dla wojska), Warszawa Wschód (d. Zakręt) i Lubelska.

Na razie GDDKiA nie ma pieniędzy na budowę całej obwodnicy. Kilka dni przed unieważnieniem decyzji środowiskowej drogowcy szacowali, że w razie zdobycia finansowania udałoby się ukończyć odcinek przez Wesołą do roku 2025. Obecnie najbardziej prawdopodobny jest scenariusz, w którym odcinek Lubelska - Warszawa Wschód zostanie ukończony w tym lub przyszłym roku, a na odcinek Warszawa Wschód - Ząbki poczekamy co najmniej do 2030 roku.

 

Foto: GDDKiA