Transakcje bezgotówkowe to niezwykłe udogodnienie – co zauważyli także księża. Są gotowi wprowadzić taką formę płatności powszechnie w polskich kościołach. W związku z tym odbyła się konferencja "Transakcje bezgotówkowe w Kościele - czy to możliwe?". Uczestniczył w niej minister finansów Tadeusz Kościński.

Płatności kartą w kościołach – dla dobra parafian? 

Konferencja, która miała miejsce, dotknęła tak istotnego tematu, jak transakcje bezgotówkowe w kościołach. 

-Przywykliśmy (...) do tego, że ofiarę w parafii można złożyć tylko w gotówce - zauważa cytowany w komunikacie KAI ekonom Konferencji Episkopatu Polski ks. Janusz Majda. Jednocześnie dodaje: -Ogólnoświatowy trend odejścia od tradycyjnego pieniądza na rzecz transakcji bezgotówkowych z biegiem czasu znajdzie swoje miejsce i zastosowanie także w funkcjonowaniu Kościoła. 

Ksiądz Janusz Majda sugeruje, że Kościół nie boi się nowoczesnych zmian. Okazuje się, że w katedrze w Turynie we Włoszech terminale zostały zainstalowane latem w szczycie turystycznym. W Anglii zaś znajdują się one już w 16 tys. parafiach. Można w nich płacić nie tylko kartą, ale też smartfonem. Co ciekawe, w Polsce również już są terminale – jednak tylko w kościołach odwiedzanych licznie przez turystów. 

-Zdecydowaliśmy się na korzystanie z terminala do transakcji bezgotówkowych, bo bardzo często wierni pytali nas, czy istnieje możliwość złożenia ofiary albo zamówienia intencji mszy św. za pomocą karty, bo nie mają gotówki, a chcieliby to zrobić. Coraz mniej ludzi nosi ze sobą banknoty, a terminal daje szansę, by złożyć ofiarę bez konieczności poszukiwania bankomatu w okolicy – wypowiadał się dominikanin ojciec Dawid Kołodziejczyk, ekonom klasztoru św. Jacka w Warszawie.

Zmiany są też uwarunkowane preferencjami młodszych pokoleń, które wolą płatności elektroniczne. Wielu parafian chce wnosić bezgotówkowe opłaty za chrzest, ślub i inne posługi duszpasterskie. Co prawda terminale nie krążą po kościele podczas mszy, są jednak dostępne np. w kancelariach. Duchowni rozważają również wprowadzenie płatności kartą w czasie wizyt na kolędzie. Wpłynie to na bezpieczeństwo księży, którzy nierzadko padają ofiarą złodziei.