Podczas 27 finału WOŚP w Gdańsku, doszło do brutalnego ataku na prezydenta miasta, Pawła Adamowicza, który mimo starań lekarzy, zmarł następnego dnia w wyniku poniesionych obrażeń. W związku z tym, burmistrz Józefowa, Marek Banaszek podjął decyzję o zorganizowaniu w najbliższych dniach tzw.: „lekcji antyhejtowych” traktujących o mowie nienawiści.

Uczniowie józefowskich podstawówek (SP1, SP2 i SP3), którzy wezmą w nich udział będą rozmawiać o tym, jak zareagować na agresywne zachowania i jak radzić sobie z przejawami nienawiści. A ta, przybiera różne formy i można się z nią spotkać wszędzie, również w szkołach. To, co dla niektórych jest formą odreagowania i radzenia sobie z negatywnymi emocjami u innych może bowiem powodować strach, smutek, lęk czy nawet depresję. Jak pokazały niedzielne wydarzenia, nienawiść rodzi agresję i może mieć tragiczny finał.

-Wielu mieszkańców Józefowa chce oddać hołd tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Namawiam, aby ten czas smutku i żałoby wykorzystać także na refleksję i rozmowę z najbliższymi o tym jak działać przeciw agresji. Zwróciliśmy się wczoraj z podobną prośbą do dyrektorów józefowskich szkół. W naszych placówkach zostaną zorganizowane specjalne zajęcia, podczas których uczniowie i nauczyciele będą rozmawiać o tym jak przeciwdziałać nienawiści. Przemoc, nawet ta w małej skali, rodzi przemoc. Postarajmy się do tego nie dopuścić - wyjaśnia burmistrz Marek Banaszek.

Tego typu zajęcia odbywały się już np. w Szkole Podstawowej nr 1 w Józefowie. Prowadziła je pani pedagog Aneta Łęczycka, która uważa że: -Mowa nienawiści jest coraz bardziej obecna także wśród dzieci, które biorą przykład z nas, dorosłych. Pamiętajmy, że nienawiść ma niszczycielskie skutki. Od początku powinniśmy więc kształtować w młodym pokoleniu mądry sposób używania języka.

fot. pixabay