Od 1 marca rusza nabór wniosków o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Dotacje wahają się od 3 do nawet 7 tys. złotych. Sprawdźcie, kto może się o nie ubiegać i jak wygląda cała procedura.

Problem smogu na terenie naszego miasta w dużej mierze wynika z tego, że wielu mieszkańców wciąż ogrzewa swoje domy przy pomocy starych pieców wytwarzających szkodliwy dym. Nie zawsze jest to kwestia złych nawyków i obojętności na stan środowiska, często chodzi o koszty - nie wszystkich bowiem stać na wymianę instalacji. Przykładowo, koszt zamiany pieca węglowego na ogrzewanie gazowe waha się w granicach od 10 do 14 tysięcy złotych. Taki jednorazowy wydatek robi wrażenie na mieszkańcach i zniechęca ich do zmian. Jest jednak wyjście z tej sytuacji – można ubiegać się o dofinansowanie z budżetu miasta.

Dotację mogą otrzymać właściciele budynków i lokali na terenie miasta Otwock – osoby prywatne, przedsiębiorstwa, instytucje, a także wspólnoty mieszkaniowe, które korzystają ze źródła ciepła opalanego paliwem stałym tj. węglem lub drewnem. Dotacji nie podlega zatem wymiana starych kotłów gazowych na nowe. Można dostać dofinansowanie na: przyłączenia do miejskiego systemu ciepłowniczego, pompy ciepła, kotły gazowe oraz przyłączenie do miejskiego systemu gazowniczego, kotły olejowe, kotły węglowe i peletowe co najmniej 5 klasy zgodnie z normą PN EN 303-5:2012. Wnioski rozpatrywane są w powyższej kolejności. Mieszkańcy centrum, Kresów i części dzielnicy Świder mogą liczyć na dotacje wyższe o 10% od pozostałych. W obszarze ulic Mickiewicza, Sowińskiego, Wiązowskiej, Ostrowskiej, Reymonta, Kościuszki, Żeromskiego, Filipowicza, Matejki, Batorego, Tysiąclecia, Brzozowej, Majowej i Turystycznej utrzymuje się bowiem największe stężenie smogu.

Procedura uzyskania dotacji zaczyna się od złożenia wniosku do Prezydenta Otwocka w terminie 1-30 marca. Następnym krokiem jest podpisanie umowy o udzieleniu dotacji. Potem należy zlikwidować starą i wykonać nową instalację i do 30 września złożyć kompletny wniosek o wypłatę dotacji. Dofinansowanie działa zatem na zasadzie zwrotu części kosztów. Jak dużo może nam się zwrócić pokazuje poniższa tabelka.

Wszelkie szczegółowe informacje dotyczące wymiany źródeł ciepła można uzyskać w Urzędzie Miasta (budynek C, pokój nr 4) lub na oficjalnej stronie internetowej UM, gdzie znajdują się także wzory wniosków o dotacje.


MK/fot. pixabay