Prowadząc auto należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego i zachować ostrożność. Warto pamiętać o tym zwłaszcza zimą, gdy wcześniej zapada zmrok i podróżujemy przez las. Na naszej drodze mogą bowiem pojawić się dzikie zwierzęta. Co zrobić, aby takie spotkanie nie zakończyło się tragedia? Przeczytajcie!


Żyjące w lesie zwierzęta prowadzą obecnie zimową migracje i wędrują w poszukiwaniu pożywienia oraz dogodnego miejsca do przetrwania. W samym Otwocku, którego prawie pięćdziesiąt procent powierzchni stanowią tereny leśne i w całym powiecie jest wiele rejonów, gdzie możemy spotkać sarny, dziki lub łosie. Jak przypomina rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Otwocku, nadkomisarz Daniel Niezdropa, konfrontacja z dzikim zwierzęciem może okazać się niebezpieczna, nie tylko dla samego auta, które ulegnie uszkodzeniu, ale przede wszystkim dla podróżujących nim ludzi. Podczas zimowych podróży należy więc zwracać szczególną uwagę na zwierzęta, które mogą nagle pojawić się na drodze! A w miejscach gdzie ich obecność sygnalizują znaki drogowe, lepiej zwolnić! Zawsze, bez wyjątku, jadąc drogami biegnącymi przez las, stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Miejsca, w których ruch zwierząt jest intensywny, są zwykle oznaczone przez zarządców dróg. Pamiętajmy jednak o tym, że tak naprawdę zwierząt znaki nie obowiązują i one same mogą sobie wybrać drogę, którą będą się poruszać.

Jak należy się zachować, gdy widzimy znak „Zwierzęta dzikie" lub jedziemy przez las?

  • Po pierwsze zwolnijmy, a następnie jedźmy spokojnie, uważnie obserwując drogę oraz jej otoczenie.

  • Jeżeli zobaczymy zbliżające się do krawędzi jezdni zwierzęta użyjmy świateł bądź klaksonu, spłoszone ucieknie szybciej. Tak samo należy postąpić, kiedy zwierzę znajduje się na pasie ruchu.

  • Pamiętajmy, że zwierzę oślepione światłami, może nagle przestraszyć się, znieruchomieć i nie chcieć opuścić jezdni, wtedy zwolnijmy i bardzo powoli je omińmy, lub poczekajmy, aż opuścić jezdnię

  • Nie powinniśmy wychodzić z samochodu w celu płoszenia zwierzęcia, bo może być agresywne bądź chore.Policjanci apelują - zwolnijmy i jeźdźmy ostrożnie, dzikie zwierzęta nie znają przepisów tak jak ludzie. Dlatego warto być przewidującym i jechać ostrożnie przez las!

fot. KPP