Na co dzień skupione na służbie, zaangażowane i dążące do perfekcji. Są dowódcami, żołnierzami różnych specjalności, mistrzyniami w swoi fachu. Ale przede wszystkim kobietami, które osiągają swoje cele z wdziękiem i uśmiechem.

Dziś, po dwudziestu latach polskiej obecności w NATO powiedzenie o tym, iż armia jest kobietą nabrało szczególnego znaczenia. To dzięki tamtej decyzje wojsko otworzyło się na kobiety i dziś różne formy służby wojskowej pełni ponad 6000 kobiet, a co trzecia z nich nosi oliwkowy beret Wojsk Obrony Terytorialnej. W 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej jest ich blisko 100.

Zawód żołnierza jest trudny i wymagający. Nie każdy się do tego nadaje, bo trzeba mieć to przysłowiowe „coś”. Panie służące w szeregach 6MBOT im. rtm. Witolda Pileckiego udowadniają, że do wojska trafiły świadomie i dobrze się tu czują. -Od zawsze uważałam, że wojsko to ciekawe zajęcie. Nie ma tu miejsca na monotonię i nudę. Historia pokazuje, że kobiety zawsze były gotowe do poświęcenia i ponoszenia trudów. Służba drugiemu człowiekowi, kiedyś głównie jako personel medyczny, to w naszej historii rodzaj posłannictwa niejednej kobiety. Dziś mamy okazję tę służbę pełnić w mundurze z orzełkiem na berecie i biało-czerwoną na mundurze. I z tej okazji korzystamy – opowiada ppor. Jolanta Maciaszek, dowódca plutonu
w 6MBOT, w służbie od blisko dwóch lat.

Co ciągnie kobiety do wojska? Jeśli zapytać te służące w 6 Mazowieckiej Brygadzie OT można poznać ich motywacje. Wiele przyszło, by się sprawdzić w trudnym zawodzie. Inne szukały wyzwania, ciekawej pracy. Część chciała wejść do świata, który jeszcze dwie dekady temu był dla nich całkowicie niedostępny. – Ja postanowiłam założyć mundur by sprawdzi

, jak to jest być żołnierzem i przeżyć przygodę. Także by móc robić to, co robią mężczyźni – mówi Agata Zdanecka-Drabik z 64 batalionu lekkiej piechoty z Płocka, która wraz synem Filipem odbyła szkolenie podstawowe.

Każdego dnia udowadniają, że swoją służbę traktują poważnie. Ich koledzy widzą w nich partnerów godnych zaufania. Dla swoich podwładnych są wzorem do naśladowania, a dla przełożonych często przykładem wzorowego podejścia do służby. -Jako dowódca brygady cieszę się, że mam w swojej brygadzie żołnierzy – kobiety. Każda z nich jest tu potrzebna
i świetnie wywiązuje się ze swoich zadań. Nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. A że czasem się uśmiechną, to tylko dodatkowy atut, który łagodzi nieco trudy żołnierskiej służby – uważa płk Grzegorz Kaliciak.

Żołnierze – kobiety nie liczą na żadne szczególne względy. Ale w ten jeden dzień w roku, 8 marca w Międzynarodowym Dniu Kobiet, przyjmują składane im życzenia z uśmiechem i radością. W ten jeden dzień są najpierw paniami, a zaraz potem żołnierzami. Ten jeden raz pozwalają przepuścić się w drzwiach, niezależnie od stopnia wojskowego. Na co dzień płeć nie ma znaczenia bo liczy się służba, do której panie w mundurach mają ten przysłowiowy „dryg”, co potwierdziły przez ostanie 20 lat, a dziś robią to nadal m.in. w szeregach 6 Mazowieckiej Brygady OT.

***

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i w 65 blp Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.

ppor. Jolanta MACIASZEK

OFICER PRASOWY 6 MAZOWIECKIEJ BRYGADY OBRONY TERYTORIALNEJ