Trwa modernizacja budynku przy ul. Wyszyńskiego 11, gdzie już niebawem powstanie Dom Seniora.

Budynek przy ul. Wyszyńskiego 11 zwany willą Balbinów powstał w 1902 roku, jest więc jednym z najstarszych w Józefowie. Łączy w sobie różne style i elementy konstrukcyjne. Po wojnie willa została przejęta przez Skarb Państwa, a następnie przeznaczona na lokale komunalne. Wówczas budynek przeszedł pewne przeobrażenia: wnętrza, które pierwotnie opierały się na dwóch traktach, zostały przebudowane na trzy mieszkania. Nowi lokatorzy dobudowali do istniejącej murowanej bryły drewniane werandy i garaż.

Już wkrótce ten piękny, ale zaniedbany budynek odzyska swój dawny blask i otrzyma ważną funkcję społeczną – stanie się miejscem integracji seniorów. Dlatego modernizacja budynku zakłada dostosowanie go do potrzeb nowych funkcji i użytkowników (osób starszych, często o ograniczonej mobilności) przy zachowaniu klasycznych, zabytkowych elementów. Budynek przy ul. Wyszyńskiego 11 stanie się miejscem aktywizacji i integracji seniorów z Józefowa. Będzie to centrum aktywności fizycznej, ale również miejsce spotkań. Budynek ma być wyposażony w salę rehabilitacji i sprzęt do ćwiczeń, a wśród pracowników znajdzie się personel medyczny i rehabilitanci. Dzięki modernizacji willi Balbinów józefowscy seniorzy zyskają nowe miejsce dla swojej aktywności, a przestrzeń miejska wzbogaci się o estetyczny, zrewitalizowany zabytek.

W celu zwiększenia efektywności energetycznej w zakresie prac termomodernizacyjnych w budynku przy ul. Kardynała Wyszyńskiego 11 nastąpi kompletna wymiana instalacji centralnego ogrzewania wraz z wymianą źródła ciepła na pompę ciepła typu glikol/woda z odwiertami pionowymi. Pompy ciepła pracują w sposób nieszkodliwy dla środowiska – urządzenia te nie produkują dymu, popiołu ani żadnych innych substancji szkodliwych dla środowiska. -Przymierzając się do kolejnych modernizacji i remontów budynków użyteczności publicznej w Józefowie będziemy brać pod uwagę odnawialne źródła energii - mówi zastępca burmistrza Marek Banaszek.

fot. UM Józefów