Data wydarzenia: 07.10.2017 11:00 - 07.10.2017 13:00
Miejsce wydarzenia: Sala widowiskowa MOK, ul. Wyszyńskiego 1, Józefów

Któż z nas nie słuchał w dzieciństwie opowieści o małej dziewczynce w czerwonym kapturku, która podczas wędrówki przez las spotkała groźnego wilka? Chyba nie ma takiej osoby! Teraz tę postać mogą poznać również wasze dzieci. Wystarczy, że zabierzecie je na spektakl do MOK-u.

Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie zaprosił do współpracy słupski Teatr Władcy Lalek. Zespół artystów zainscenizuje na deskach MOK-u opowieść o tytułowym Czerwonym Kapturku, która jest znana każdemu. Pełna przesłania bajka wg powieści braci Grimm i Charlesa Perraulta przedstawia przygody dziewczynki, ubranej w czerwoną pelerynkę, niosącej kosz z łakociami do babci mieszkającej w lesie. Opowieść ma charakter dydaktyczny i mówi, że naiwność i łatwowierność to cechy, które mogą zadziałać na naszą szkodę.

Jako ciekawostkę, warto wiedzieć, że Teatr Władcy Lalek to rodzinny teatr dla dzieci ze Słupska założony w 1997 r. przez aktorkę i reżyserkę Urszulę Szydlik-Zielonkę. Wśród pozycji repertuarowych znajdują się spektakle dla dzieci oraz edukacyjne i profilaktyczne przedstawienia dla dzieci starszych i młodzieży, a także małe formy teatralne przygotowane z myślą o dorosłych, kameralne przedstawienia oraz monodramy. W spektaklach artystów podstawowym środkiem ekspresji jest lalka teatralna, ożywiana na wiele oryginalnych, a niekiedy nawet zaskakujących sposobów.

Treść opowiadania jest na pewno wszystkim znana, jednak przypomnijmy, jak w sztuce realizuje się główny morał bajki. Pewnego razu dziewczynka spotyka groźnego wilka, który zachęca ją do zejścia ze ścieżki, czyli do aktu nieposłuszeństwa wobec poleceń wydanych przez rodziców. Gdy dziewczynka zbiera leśne kwiaty, wilk wyprzedza ją i pierwszy dociera do domku babci, którą bez wahania pożera. Rozczarowany smakiem starowinki przebiera się w jej stroje, wskakuje do łóżka i czeka na przybycie apetycznej wnuczki. Kiedy dziewczynka się pojawia, słyszymy niewinną rozmowę. Następnie Wilk wyskakuje z łóżka i połyka Czerwonego Kapturka, ale właśnie w tej chwili do akcji wkracza przechodzący nieopodal chatki drwal, który rozpruwa brzuch wilka, ratując życie obu uwięzionym bohaterkom. Historia kończy się szczęśliwie, skwitowana jest jednak morałem: dziewczynka już wie, że w ciemnym lesie czyha na nią wiele niebezpieczeństw, że nie wolno zbaczać z głównej drogi ani rozmawiać z nieznajomymi, a także że zawsze trzeba słuchać poleceń rodziców. Widowisko zapewni dzieciom dużo śmiechu i wrażeń, jednak przede wszystkim wiele nauczy. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od lat 3.

Bilety w cenie: 10 zł/dziecko, 15 zł/opiekun.

fot. pixabay