Gmina Wiązowna zajęła 22 miejsce w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Samorządu Terytorialnego. To o 10 miejsc wyżej w porównaniu do zeszłego roku.

Władze Wiązowny mogą być z siebie zadowolone. Takiego wyniku gmina jeszcze nie miała. Na 1559 gmin wiejskich w Polsce, zajęła 22 miejsce – to naprawdę brzmi dumnie.

Ranking został opracowany przez Politechnikę Warszawską na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS. Te wskaźniki to m. in.: liczba osób pracujących na 1 tys. mieszkańców, liczba miejsc pracy, podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców, wydatki na projekty inwestycyjne na jednego mieszkańca, liczba mieszkańców z wykształceniem średnim lub wyższym, saldo migracji. -W wielu z tych kwestii wciąż mamy bardzo dużo do zrobienia– mówi Wójt Gminy Wiązowna Janusz Budny. -W naszej gminie sformułowanie „zrównoważony rozwój” jest szczególnie istotne bo musimy nadrabiać zaległości i w infrastrukturze, i w edukacji, i w kulturze i we współpracy z biznesem. Nasz budżet nie jest z gumy. Dlatego najistotniejsze było dla nas ustawienie priorytetów i konsekwencja w ich realizacji. Koncentrujemy się na sprawach fundamentalnych i krok po kroku zmieniamy naszą okolicę – dodaje Janusz Budny.

Na pierwszym miejscu rankingu znalazł się Kleszczów w woj. Łódzkim. Na Mazowszu Wiązownę wyprzedziły: Lesznowola (pow. piaseczyński), Nadarzyn (pow. pruszkowski), Czosnów (pow. nowodworski) oraz Michałowice (pow. pruszkowski). Miejmy nadzieję, że za kilka lat nasza otwocka gmina dorówna powyższym. Tego jej życzymy!

MK/fot. pixabay