Premier Mateusz Morawiecki ogłosił już termin tegorocznych wyborów samorządowych, podczas których rozstrzygnie się być albo nie być dla kandydatów na burmistrzów, wójtów, radnych i prezydentów miast. Pierwsza tura odbędzie się w niedzielę 21 października, a druga dokładnie dwa tygodnie później, 4 listopada. Czas więc poznać oficjalnych i nieoficjalnych kandydatów!

W chwili zamknięcia tego numeru Halootwock.pl wiemy już, że jest czterech „pewniaków”, którzy zamierzają stanąć do walki o najważniejsze stanowisko w Otwocku. Kandydatami na prezydenta miasta są: Jarosław Margielski, Przemysław Bogusz, Marek Leśkiewicz i Bartłomiej Kozłowski.

Pierwsi trzej panowie zasiadają obecnie w Radzie Miasta Otwocka (w kadencji 2014-2018). Jarosław Margielski, będzie startował z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość. Jest radnym pierwszą kadencję, a zarazem jej przewodniczącym, zasiada także w komisjach: Budżetu i Inwestycji; Ochrony Środowiska i Urbanistyki; Kultury, Sportu i Turystyki; Spraw Społecznych, Zdrowia i Porządku Publicznego.

Przemysław Bogusz, reprezentujący Wspólnotę Samorządową Powiatu Otwockiego, jest przewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska i Urbanistyki, a także członkiem komisji: Budżetu i Inwestycji; Rewizyjnej oraz Doraźnej Komisji Inwentaryzacyjnej. Zanim rozpoczął swoją działalność samorządową dał się poznać m.in.: jako dociekliwy dziennikarz. Współpracował m.in.: z „Rzeczpospolitą” i Życiem Warszawy”.

Bezpartyjny obecnie Marek Leśkiewicz, radny pierwszą kadencję (startował z list PiS), słynie z niekonwencjonalnych pomysłów na miasto i jego rozwój. Czy dostanie szansę na ich zrealizowanie? Tego dowiemy się niebawem. Warto jednak wspomnieć, że ten kandydat zasiada w następujących komisjach RM: Budżetu i Inwestycji, Ochrony Środowiska i Urbanistyki; Kultury, Sportu i Turystyki; Mieszkaniowej oraz Doraźnej Komisji Inwentaryzacyjnej.

Czwarty z aspirujących do zostania prezydentem Otwocka, Bartłomiej Kozłowski także ma na swoim koncie karierę radnego (w kadencji 2009-2014). W wyborach przed czterema laty walczył już o prezydencki fotel. Z najwyższym wynikiem przeszedł nawet do drugiej tury. Jednak otwocczanie zdecydowali, że funkcję prezydenta powierzą po raz trzeci Zbigniewowi Szczepaniakowi.

Start pod znakiem zapytania

Kto ostatecznie powalczy o najważniejsze stanowisko w sercu powiatu dowiemy się 26 września. Wtedy bowiem upływa termin zgłaszania gminnym komisjom wyborczym kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów. Na pewno wyjaśni się też, czy obecny prezydent Otwocka, Zbigniew Szczepaniak będzie ubiegał się o reelekcję, lub czy spróbuje swoich sił w w wyborczej walce o mandat radnego powiatowego. Zapowiada się jednak ciekawa i ostra walka, bo na giełdzie nazwisk kandydatów jest też kilka niespodzianek.

W wyborcze szranki zamierza prawdopodobnie stanąć prezes Izby Przedsiębiorców Powiatu Otwockiego, Ireneusz Paśniczek, który póki co nie potwierdza swojej kandydatury. Jednak można podejrzewać, że nie bez powodu na terenie miasta pojawiło się ostatnio wiele banerów z jego wizerunkiem.

Wśród potencjalnych kandydatów wymieniany jest też były wiceprezydent Otwocka, Artur Brodowski. Jak donoszą nasi informatorzy, obecny prezes otwockiego Zakładu Energetyki Cieplnej i radny powiatu otwockiego podobno zamierza utworzyć własny komitet wyborczy.

Ciekawostką jest też informacja, która krąży po mieście i powiecie już od wiosny br. jakoby chrapkę na bycie gospodarzem Otwocka miał również kierownik sekcji ds. kultury i promocji w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku, Łukasz Płaczek. Próbowaliśmy potwierdzić tę informację u źródła. Jednak zapytany o wyborcze plany prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Otwocku Wielkim oraz dyrektor konkursu Miss Ziemi Otwockiej, stwierdził że jest zbyt wcześnie na takie deklaracje. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że Łukasz Płaczek ma startować w barwach PSL.

Na liście potencjalnych kandydatów znajdziemy też nazwisko Walo. Wiele osób twierdzi, że w wyborach prezydenckich wystartuje prezes Stowarzyszenia Prawe Miasto, Paweł Walo lub jego żona Paulina Walo. Czas pokaże czy tak się stanie.

Wasze zdanie jest ważne!

Kto tak naprawdę wystartuje w wyborach i czy potwierdzą się przewidywania obserwatorów lokalnej polityki, dowiemy się już we wrześniu. Jednak już dziś zapraszamy Was do udziału w sondażu, który już wkrótce przeprowadzimy na terenie Otwocka. Zapytamy o Wasze typy i oczekiwania względem potencjalnych kandydatów. Będziemy też prosić, abyście przekazywali nam pytania, jakie chcielibyście im zadać. Wybierzemy te najciekawsze i zadamy je naszym gościom podczas specjalnej debaty online! Szczegóły już wkrótce na naszym portalu i profilu facebookowym!

Marzena Lech/fot. UM Otwock