Ekologów oraz Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji na pewno zmartwi ta wiadomość. Ale Burmistrz Józefowa, Stanisław Kruszewski i mieszkańcy Józefowa już się cieszą na wieść, że pozwolenie na budowę oczyszczalni, które wydał Starosta Powiatu Otwockiego jest ważne.

Naczelny Sąd Administracyjny właśnie odrzucił skargę kasacyjną organizacji „Kocham Józefów”, złożoną 31 sierpnia 2015 roku. To oznacza, że miasto może przystąpić do budowy oczyszczalni po józefowskiej stronie rzeki Świder. Przeciwnicy tej inwestycji wyczerpali już bowiem wszystkie środki odwoławcze i decyzja NSA z dnia 18 maja jest ostateczną.
Projekt „Budowa oczyszczalni ścieków wraz z siecią wodociągową i kanalizacyjną w Józefowie” od początku budził kontrowersje i był szeroko komentowany na łamach lokalnej prasy. Jego przeciwnicy organizowali liczne spotkania, podczas których przytaczali argumenty świadczące na niekorzyść odprowadzania ścieków do rzeki i roztaczali wizję katastrofy ekologicznej dla całego powiatu. Jednemu z tych spotkań towarzyszyła nawet kamera telewizyjna. Ich argumenty nie przekonały jednak ówczesnego Starosty Powiatu Otwockiego, Bogumiły Więckowskiej, która 23 września 2014 roku wydała pozwolenie na budowę oczyszczalni. Reakcja organizacji była natychmiastowa.
W październiku 2014 roku,stowarzyszenia: „Kocham Józefów” i SIES związane z Wyższą Szkołą Gospodarki Euroregionalnej złożyły skargi na decyzję Starosty do Wojewody Mazowieckiego. Obie zostały odrzucone 14 listopada 2014 r., a zgoda na budowę obiektu została uznana za wydaną zgodnie z prawem. Przeciwnicy jednak nie odpuścili i w grudniu zaskarżyli ją ponownie, tym razem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ale i tu nic nie wskórali bo 16 czerwca ubiegłego roku zapadła kolejna niekorzystna dla nich decyzja. Ostatnią nadzieją dla wojujących ekologów stał się Naczelny Sąd Administracyjny, do którego organizacje „Kocham Józefów” i „Otwockie sosny” zwróciły się 31 sierpnia 2015r., ze skargą kasacyjną na decyzję poprzedniej instancji. 18 maja br., dobiegł końca trwający ponad 1,5 roku spór sądowy, a zgoda wydana przez Starostę Więckowską została uznana przez NSA za słuszną i zgodną z prawem. Sędzia uzasadniając wyrok odniósł się do społecznego znaczenia inwestycji: - Sędzia podkreślił, że skarżący nie byli w stanie w żaden sposób udowodnić społecznych korzyści swoich działań i warto byłoby się zastanowić kto takie korzyści odniósł – powiedział Marek Banaszek, zastępca burmistrza Józefowa, który był obecny podczas odczytywania wyroku.
Tym samym, nic już nie stoi na przeszkodzie, aby ruszyły prace budowlane. Lada moment zostanie ogłoszony przetarg, w którym wyłoniony zostanie potencjalny wykonawca. Sprawa na pewno nabierze tempa, zwłaszcza że miasto straciło już 13 mln zł czyli dotację przyznaną na inwestycję przez Unię Europejską. Jak mówi Banaszek, włodarze wystąpią teraz o kolejne pieniądze z unijnej kasy: - Teraz mamy już jasność i wiemy, że musimy zabrać się do pracy i jak najszybciej wybudować własną oczyszczalnię. Liczymy, że ponownie uda nam się pozyskać na ten cel dofinansowanie – stwierdził zastępca Burmistrza Stanisława Kruszewskiego.
Wygrana w NSA cieszy też gospodarza Józefowa, który natychmiast rozpoczął spotkania w sprawie pozyskania dofinansowania na budowę sieci wodociągów i kanalizacji. - Mamy bardzo mocny argument w ręku, którym jest prawomocne pozwolenie na budowę – komentuje Kruszewski, jednocześnie przyznając że decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego wprawiła go w znakomity nastrój.
Władze Józefowa już zapowiadają, że zmianie ulegną stawki za oczyszczanie ścieków i każde gospodarstwo zapłaci mniej niż obecnie, gdy odprowadzaniem ich ścieków zajmuje się Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. A są to sumy niebagatelne bo jak czytamy na oficjalnej witrynie internetowej miasta: w 2015 roku łączny koszt oczyszczania ścieków mieszkańców Józefowa wyniósł 4,5 mln złotych! Jednocześnie zapewniają, że oczyszczalnia nie będzie miała negatywnego wpływu na ekosystem bo ma spełniać najsurowsze światowe normy ochrony środowiska, a jakość oczyszczania ścieków być jak najwyższa.

Tekst: Marzena Lech
Foto:UMJozefowa