Agata Kociszewska i Ewa Stawska – zwyciężczyniami konkursu recytatorskiego „Serwus, madonna” w otwockim Gałczynie.

Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Otwocku zorganizowało piątą już edycję Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Serwus, madonna”. Wzięli w niej udział uczniowie otwockich szkół średnich (Zespołu Szkół nr 2 im Marii Skłodowskiej-Curie, Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych im. St. Staszica, Liceum Ogólnokształcącego nr III im. J. Słowackiego, Liceum Ogólnokształcącego nr I im. K.I. Gałczyńskiego) oraz gimnazjów (Publicznego Gimnazjum w Karczewie i Gimnazjum nr 4 im. J. Piłsudskiego w Otwocku). W jury zasiadła nauczycielka języka polskiego - Jadwiga Gołaszewska, uczennica gimnazjum nr 4 - Weronika Kietla oraz gość specjalny, aktorka telewizyjna i teatralna - Justyna Sieńczyłło. Pani Justyna znana jest nam wszystkim m.in.: z roli Bogny w popularnym serialu „Klan”. Razem z mężem, aktorem Emilianem Kamińskim, prowadzi także z powodzeniem warszawski teatr „Kamienica”. Jest też mieszkanką Józefowa i nie pierwszy raz odwiedza Otwock z okazji konkursu recytatorskiego.


Walka była niezwykle wyrównana. Jury oceniło wszystkie interpretacje bardzo pozytywnie. Młodzież świetnie przygotowała się dykcyjnie i aktorsko. Pod wrażeniem byli nie tylko pedagodzy, ale i uczniowie, którzy z zaciekawieniem przysłuchiwali się recytującym kolegom i koleżankom. Można było zauważyć, że poezja „podana” w takiej formie bardzo przypadła im do gustu. W kategorii licea, pierwsze miejsce zajęła niezrównana Agata Kociszewska – uczennica Gałczyna, drugie Patryk Florczak – uczeń Słowaka, trzecie zaś przypadło Łukaszowi Masnemu z Nukleonika. Laureatką w kategorii gimnazjalistów została Ewa Stawska z gimnazjum nr 4. Drugie miejsce zajęła Paulina Chudek, również z otwockiej czwórki, a zdobywczynią trzeciego miejsca została Małgorzata Trzaskowska z Publicznego Gimnazjum w Karczewie.


Po wyłonieniu najlepszych z najlepszych, Justyna Sieńczyłło w kilku ciepłych słowach podziękowała uczestnikom konkursu i publiczności. Zachęcała także do czytania poezji i stawiania czoła interpretacjom. Na koniec motywowała młodych recytatorów do udziału w kolejnych konkursach.

Redakcja Halootwock gratuluje zwycięzcom i życzy dalszych sukcesów!

Martyna Kędziorek/fot. LO im. K.I. Gałczyńskiego