Przedszkolaki z Przedszkola nr 17 w Otwocku przy ul. Czaplickiego 7a uczestniczyły w Międzynarodowym Projekcie „Piękna Nasza Polska Cała”, którego autorem jest Ludmiła Fabiszewska i Miejskie Przedszkole nr 2 w Aleksandrowie Łódzkim.

2018 rok, który powoli chyli się ku końcowi obfitował w wydarzenia kulturalne i artystyczne związane z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. O tej niezwykle ważnej dacie, pamiętali też najmłodsi mieszkańcy Powiatu Otwockiego, czyli przedszkolaki, których wspaniałe występy z radością relacjonowaliśmy.

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Honorowy patronat nad nim objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jacek Lipiński – Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego, Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola, Wydawnictwo Edukacyjne MAC, Telewizja Łódzka, Telewizja Aleksandrowski Kurier, Zespół ludowy Rokiczanka.

Niepodległość, patriotyzm i ojczyzna - tematy, jakże ważne i poważne - jednak mogą i powinny być zrozumiałe także dla najmłodszych odbiorców. Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny to właściwy czas na rozbudzenie w dziecku świadomości kim jest i skąd pochodzi.

Celem projektu „Piękna Nasza Polska Cała” jest kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski oraz kształtowanie tożsamości narodowej dzieci.

Społeczność placówki zrealizowała dotychczas szesnaście z dwudziestu zadań. Jako pierwszy powstał kącik patriotyczny. We wrześniu, dzieci wysłały kartkę Bohaterom - w ten sposób powiedziały: „Dziękuję” ludziom walczącym o wolną Polską, a także pani Ludmile, pomysłodawczyni akcji, która z nadesłanych pocztówek z całej Polski wykona mapę naszego kraju. W Dzień Przedszkolaka w 17-ce odbyła się biało-czerwona Olimpiada Przedszkolaków. Najpierw była rozgrzewka przy ulubionych piosenkach. Potem zmagania sportowe biegi, wyścigi osiołków, skoki przez szarfy, rzuty do celu. na zakończenie każdy Mały Zawodnik otrzymał pamiątkowy medal.

W październiku, z okazji Dnia Drzewa, maluchy zasadziły w ogródku przedszkolnym „Drzewo Pamięci” - symbol życia i wolności. W ramach realizacji zadania „Szlakiem historii” pojechały też na wycieczkę do Pałacu w Otwocku Wielkim, gdzie poznawały historię, architekturę i tradycję naszego regionu.

W listopadzie realizacja kolejnych zadań nabrała tempa. Obok kącika patriotycznego powstał kącik regionalny. Znalazły się nim: kołowrotek, niecka, żelazko na duszę, 100 letnia szkatułka, maglownica, kilimy, naczynie na mleko, karbidówka, korba stolarska i stare pocztówki.

9 listopada odbyła się inscenizacja z okazji 11 listopada. -Dziś w moim przedszkolu cała nasza mała społeczność jednoczyła się by świętować 100 lecie Niepodległości - było cudownie❤️ Były wierszyki piosenki i Hymn odśpiewany wraz z przybyłymi gośćmi. Nasze przedszkole to taka duża rodzina – napisała tuż po wydarzeniu jedna z mam.

„Co to jest niepodległość teraz wiem już na pewno. Każde dziecko dziś woła to POLSKI DOM, POLSKA SZKOŁA” – śpiewali mali patrioci. Nie mogło też zabraknąć „Katechizmu polskiego dziecka” W. Bełzy. Najmłodsze 3 latki zatańczyły z flagami i zaśpiewały piosenkę „Symbole Polski”. „Jesteśmy Polką i Polakiem” – śpiewały dzieci. Wraz ze słowami tej piosenki ukazywały piękno i bogactwo naszej Ojczyzny. Między zwrotkami piosenki były wiersze i tańce ludowe. „Dziecko to taki patriota mały na co dzień, a nie od święta. Polską znam flagę i Polskie godło Hymn ojczysty pamięta.” – śpiewały przedszkolaki a rodzice ocierali łzy wzruszenia. Na koniec wraz z rodzicami, rodzeństwem, babciami i dziadkami dokładnie o godz.: 11.11 maluchy zaśpiewałały cztery zwrotki Hymnu.

13 listopada w przedszkolu odbył się „Dzień Mody Patriotycznej” . Wśród kostiumów dominowały stroje biało-czerwone oraz militarne. Bardzo efektownie prezentowały się też stroje ludowe - góralskie. 15 listopada średniaczki zaprosiły swoich Rodziców na zajęcie otwarte o tematyce patriotycznej. Były piosenki i wierszyki a także gra planszowa. Dwie drużyny rzucały kostką i odpowiadały na pytania o Polsce. Rodzice byli zachwyceni, że czteroletnie dzieci wiedzą tak dużo o Polsce.

22 listopada Zeróweczka zaprosiła swoich Rodziców na „Wieczór piosenki patriotycznej”. Sześciolatki najpierw zaprezentowały piosenki i wiersze o tematyce patriotycznej, potem zaprosiły rodziców do wspólnego śpiewania. Zajęcie zakończyły opowieści o znanych Polakach przygotowane przez dzieci. I tym razem z oczu rodziców popłynęły łzy wzruszenia. Z sali padł nawet komentarz: -mają tylko sześć lat a już tak dużo wiedzą i potrafią to pięknie zaprezentować.

W ramach realizacji zadania „Szlakiem historii” wszystkie grupy poznawały zabytki i najważniejsze miejsca Otwocka: Dworzec, Wieżę Ciśnień, Pocztę, Teatr im. Jaracza Urząd Miasta, Willę Julia, Kościół Św. Wincentego a Paulo. Dzieci zapaliły też znicze pod Kamieniem Pamięci Żydów Otwockich, Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, Pomnikiem Szarych Szeregów oraz Pomnikiem poświęconym poległym w tym miejscu 3 kwietnia 1944 r. żołnierzom AK pchor. Apolinaremu Akajewiczowi ps. "San" i pchor. Ryszardowi Barańskiemu ps. "Okrzeja".

Z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w przedszkolu zostały też ogłoszone dwa konkursy plastyczne. „Nasza Mała Ojczyzna ”, do którego zostały zaproszone wszystkie dzieci wraz ze swoimi rodzicami oraz „Strój ludowy naszego regionu”, do którego zaproszono otwockie przedszkola. Każda praca jest inna, wyjątkowa. Wszyscy uczestnicy obu konkursów otrzymali pamiątkowe Dyplomy i nagrody.

Ostatnim zrealizowanym w listopadzie zadaniem był turniej wiedzy patriotycznej „Kocham cię, Polsko”. Mali Patrioci udowodnili, że doskonale znają swoją Ojczyznę. Znają miasta i legendy z nimi związane, tańce ludowe, symbole narodowe oraz nasze góry i morze. Odpowiedzieli na wszystkie turniejowe pytania i zrealizowali turniejowe zadania. Na koniec każdy mały patriota i mała patriotka otrzymali pamiątkowe Dyplomy Małego Patrioty.

Przed społecznością „siedemnastki” kolejne zadania do zrealizowania. „Według przepisu Babci i Dziadka” – wykonanie z dziećmi potrawy regionalnej, zabawa ludowa i przygotowanie prezentacji multimedialnej o Otwocku.

Jola Jóźwicka