1 lipca nastąpiło kilka zmian związanych z Twoimi finansami, o których warto wiedzieć. 500+ na pierwsze dziecko i bezpłatny pobyt przy podopiecznym w szpitalu, to nie jedyne rewolucje. Dowiedz się, które zmiany dotyczą Ciebie.

Wnioski o Dobry Start 

Wnioski online można składać od 1 lipca, a tradycyjną papierową drogą od 1 sierpnia. Termin składania wniosków upływa 30 listopada. Cały program opiera się na dofinansowaniu do wyprawki szkolnej pod tytułem "Dobry Start". Jest to jednak jednorazowa wypłata i obejmuje uczniów do 20 roku życia oraz tych, którzy mają 24 lat, pod warunkiem, że posiadają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Poza tym, dofinansowanie nie jest zależne od dochodów rodziców. Już 1 lipca, do godziny 6 rano, złożono online prawie 10 tysięcy wniosków.


Bezpłatne czuwanie przy dziecku w szpitalu

Narodowy Fundusz Zdrowia ma pokrywać pobyt rodzica w szpitalu przy łóżku chorego dziecka. Nowa ustawa ma przyczynić się do jak najczęstszych i nieograniczonych kontaktów dzieci z najbliższymi osobami.


Pracownicze Plany Kapitałowe 

Pracownicze Plany Kapitałowe mają być prywatną emeryturą. PiS chce tym programem objąć wszystkich pracujących Polaków. Wiąże się to z mniejszą pensją miesięczną, ma to jednak skutkować większą ilością pieniędzy na "jesień życia”. W pierwszej kolejności do PPK trafią osoby, pracujące w firmach, które zatrudniają ponad 250 osób. PPK nie jest ściśle powiązany z emeryturą – to program oszczędnościowy. Najlepiej wyjdą na tym młodzi np. 20-latek, który będzie pracował do 65. roku życia i odkładał na PPK, może liczyć nawet na 160 tys. zł oszczędności.


500+ na pierwsze dziecko 

Od 1 lipca można składać online wniosek o dodatek 500+. Od teraz na 500+ nie mają wpływu dochody rodziców, świadczenie dotyczy już pierwszego dziecka. Procedura również ma być prostsza, chociażby wniosek będzie krótszy, tzn. będzie mniej rubryk do wypełnienia.