Dzięki aplikacjom antysmogowym na telefon będziesz mógł sprawdzić, czy powietrze w twojej okolicy jest czyste, czy zanieczyszczone.

Już od dawna kwestia "czy mamy czym oddychać" jest poruszana na wielu grupach internetowych naszego powiatu. Co prawda temperatury się podniosły, ciężkiej zimy nie było i już pewnie nie będzie, jednak wciąż funkcjonują tzw. "kopciuchy", a ruch na ulicach naszych miejscowości i przy trasach wciąż generuje zanieczyszczenia. Czy jest sposób jak sprawdzić czystość powietrza w Twojej okolicy?

Właśnie powstała kolejna aplikacja na urządzenia z  systemami Android i iOS, która pokazuje wyniki pomiarów ze stacji najbliższych lokalizacji użytkownika.

Aplikacja ta nazywa się Kanarek i w podstawowej wersji jest darmowa. Dzięki niej np. zapobiegliwe mamy mogą sprawdzić, czy ich dzieci są "bezpieczne"  podczas zabaw na świeżym powietrzu. Kanarek pokazuje pomiar najbliższej stacji a także pomiary stacji "ulubionych". W bazie są stacje GIOŚ, ale także LookO2, Syngeos, Luftdaten, SmogTok i inne stacje prywatne w ogólnopolskich sieciach. Chociaż aplikacji  o podobnym działaniu jest już kilka, ta jednak jest stale rozwijana, w tym na bieżąco uaktualniana jest baza stacji pomiarowych.


Aplikację można pobrać klikając poniższe linki:

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.tajchert.canary&hl=pl
iOS: https://apps.apple.com/app/id1493134142