Można stracić 68 zł, jeśli kliknie się w link, który jest dołączony do masowo wysyłanych e- maili użytkowników Facebooka informujący, że znajduje się tam opcja, która pozwala sprawdzić, kto usunął nas z grona znajomych.


Najpierw w skrzynce mailowej pojawia się przedstawiony poniżej komunikat:
Ta wiadomość jest wysyłana z adresów twoiznajomi@inspirebitter.us oraz facebook@deficitsiege.us, które zostały założone kilka dni temu. Oba są opisane jako Facebook.

Ta wiadomość dokładnie brzmi tak: „Skąd możemy mieć całkowitą pewność, że ktoś nas naprawdę lubi? Udowodniono naukowo, że aż 16% naszych znajomych w rzeczywistości za nami nie przepada. Facebook posiada bardzo ciekawą opcje za pomocą której możesz sprawdzić kto usunął Cię z grona znajomych! Przekonaj się kto z Twoich znajomych jest fałszywy!”

We wcześniejszej, przedświątecznej wersji początek wiadomości brzmiał tak: „Każdemu z nas wydaje się, że jest lubiany. Realia bywają inne. Badania udowodniły, że 10% naszych znajomych ukrycie nas nie lubi”. Oznaczałoby to, że po świętach przestało nas lubić dodatkowe 6% znajomych. Tak czy inaczej, ostatnie słowa w obu wariantach są podlinkowane i prowadzą do adresu: http://deficitsiege.us/XXX A to przekierowuje na adres: http://gdziemoiznajomi.pl

Ten “landing page"żąda od nas adresu e-mailowego:
a potem jeszcze chce, byśmy podali numer telefonu po to, żeby- po przepisaniu PIN-u, który dostaniemy SMS-em zapisać nas na serię płatnych wiadomości. W sumie mogą one kosztować właśnie 68 zł
Na stronie ten scan wygląda tak:
i jeszcze na dole:
Pojawia się więc informacja o konkursie i odesłanie do jego regulamin. Kiedy wpiszemy jego adres www. — nie znajdziemy tam informacji o firmie, która tę „imprezę” organizuje. Pojawi się za to taki tekst:
Czyli nie chodzi już o Facebookowych znajomych, ale o iPhone 7.  A na dodatek, podanie swoich danych osobowych na stronie to już jest… rozwiązaniem testu.  Żeby jednak “wygrać” nagrodę, trzeba jeszcze napisać o tym, w jaki sposób zmieni się nasze życie, gdy tę nagrodę zdobędziemy:
Okazuje się, że SMS-y obsługuje serwis: superdeals.com.pl. Tam można przeczytać, że organizatorem całej tej „imprezy” jest MVM Media Ltd, 127B Camberwell Road, SE5 0HB London, Company number 10650366, młodziutka, bo zarejestrowana 3 marca br. firma. W urzędowych rejestrach widnieje nazwisko tylko jednej osoby, Przemysława Pamuli z Polski:
Ta firma udostępnia tylko telefoniczny numer premium 60420, którego operatorem jest Teleaudio Dwa Sp. z o.o., w której jednostka rozliczeniowa połączenia kosztuje 4,92 zł
Jeśli więc ktoś dał nabrać na absurdalne i płatne SMS-y, już wie do kogo kierować reklamacje i którą spółkę wskazać jako firmującą tę niby-facebookową usługę. Swoją drogą, to zdumiewające, że firmy oferujące numery premium tak swobodnie funkcjonują na rynku u nikogo z zarządców usług telekomunikacyjnych nie wzbudzając wątpliwości.