Pod koniec października zmierzch nadchodzi wcześnie. W przyprawiającym o dreszcze chłodzie opatuleni przechodnie nerwowym krokiem spieszą do swoich mieszkań. Światła ulicznych latarni, zamiast rozproszyć gęsty mrok, sprawiają, że twarze tych, którzy jeszcze nie zdążyli się schować w zaciszu własnych domów, nabierają niezdrowego, trupiego wręcz koloru. Niektórzy z nich zaczynają nawet poruszać się jak zombie…Z każdą chwilą pojawia się ich coraz więcej, a z ciemnych zaułków i bram niespodziewanie wyłaniają się kolejne, budzące przerażenie potwory, wampiry, czarownice i wilkołaki. Horror? Koszmar? Nie, to Halloween!

Od kilku lat taki scenariusz staje się coraz bardziej realny i to nie tylko w dużych polskich miastach. Dzięki telewizji, internetowi i częstszym podróżom, zwyczaje znane wcześniej głównie z amerykańskich filmów przywędrowały też do nas, chociaż ich przeciwników nadal nie brakuje, zwłaszcza wśród starszego pokolenia.

– Posiadanie własnej tradycji Wszystkich Świętych obchodzonych z powagą w rodzinnym gronie wcale nie wyklucza wykorzystania Halloween jako pretekstu do wspólnej zabawy ze znajomymi lub dziećmi. Zwłaszcza, że w tym roku 31 października wypada w poniedziałek, więc imprezę lub niezobowiązujące spotkanie z tej okazji można zorganizować nieco wcześniej, w weekend. Nie trzeba przy tym kopiować zachodnich praktyk – chodzi o to, żeby się dobrze bawić – zauważa ekspert marki KiK.

Dla osób lubiących majsterkowanie czy artystyczne wyzwania będzie to więc rzeźbienie w dyniach, inni skupią się na kostiumach, a jeszcze inni na…bezkarnym jedzeniu słodyczy, co także jest jednym z symboli tego święta. Warto przy tym zauważyć, że wbrew pozorom część halloweenowych obyczajów wcale nie jest specjalną nowością w kraju nad Wisłą. Przykładowo obdarowywanie dzieci słodkościami odbywa się przy różnych okazjach, chociażby na Mikołajki, a imprezy kostiumowe to stały element w kalendarzach polskich przedszkoli i podstawówek, bardzo lubiany również przez studentów.

Sądząc po liczbie artykułów, poradników i zdjęć nawiązujących do Halloween, które można znaleźć w polskim Internecie, młodych ludzi w naszym kraju nie trzeba specjalnie ani zachęcać, ani tłumaczyć im, czym jest to święto. To właśnie młode osoby najczęściej można spotkać w przebraniach ostatniego dnia października – zarówno potworów oraz zjaw wszelkiej maści, jak i znanych postaci z filmów, seriali czy kreskówek. W tym przypadku jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia i ewentualnie budżet, choć wiele sklepów oferuje kostiumy lub akcesoria, które będą pomocne w skompletowaniu wyjątkowego stroju.

Dla tych bardziej nieśmiałych i nielubiących wyróżniać, Halloween też może być świetną zabawą. Związane z nim tradycje dają ogromne pole do popisu dla kreatywności. Przykładowo, oprócz drążenia dyni – co wbrew pozorom wcale nie jest takie łatwe i wymaga zarówno zręczności, jak i nieco siły – można namówić znajomych na konkurs kulinarny, w którym ta jesienna roślina będzie motywem przewodnim, by później wspólnie degustować przygotowane potrawy. Inną opcją jest zorganizowanie quizu lub rywalizacji na najlepszą straszną historię. W tym przypadku warto zadbać o odpowiednią atmosferę – zgaszone światło i rozstawione wszędzie świece będą tutaj idealnym rozwiązaniem. Halloweenową tradycję można też potraktować jako świetny pretekst do przygotowania domowego maratonu horrorów. Pyszne przekąski i towarzystwo bliskich osób z pewnością pomogą przetrwać nawet najstraszniejsze sceny.Oswajanie tego, co budzi przerażenie to zresztą ogromna zaleta tego święta. – Impreza w klimacie Halloween dla najmłodszych może się okazać świetną metodą, by dzieci oswoiły się z ciemnością i swoimi lękami, pobudzając przy tym swoją kreatywność. Dodatkowo jest to okazja do spotkania z rówieśnikami, co jest istotne szczególnie jesienią, kiedy ze względu na deszczową pogodę rzadziej wychodzą z domu – mówi ekspert z firmy KiK.

Warto maksymalnie zaangażować pociechy do organizacji takiego przedsięwzięcia. Niech same wybiorą, za kogo lub za co chcą się przebrać. W wielu sklepach asortyment kostiumów dla najmłodszych jest naprawdę szeroki. Samodzielne wykonanie papierowej maski czy peleryny również nie powinno sprawić problemów, zwłaszcza, jeśli w trudniejszych projektach pomogą rodzice. Dzieciom radość powinno sprawić również zrobienie dekoracji oraz zaproszeń ozdobionych motywami halloweenowymi.

– Na takiej imprezie nie powinno zabraknąć słodkości. Ciasta, babeczki czy kanapki można udekorować na wiele sposobów, a jeśli zdecydujemy się na ich własnoręczne wykonanie, mamy dodatkowo pewność, że podajemy dzieciom zdrową żywność. Poza tym ta niekonwencjonalna forma spędzania czasu z pewnością na tyle zainteresuje nasze pociechy, że same będą chciały zaangażować się w kulinarne zmagania. Prawdziwą skarbnicą pomysłów okaże się tutaj Internet, co jednak nie stanowi przeszkody, aby popuścić wodzę fantazji – podpowiada specjalista reprezentujący markę KiK.

Wszystko wskazuje na to, że Halloween z roku na rok będzie coraz mocniej wrastało w kalendarze Polaków. Jednak bez względu na nasze indywidualne upodobania czy poglądy warto wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję do spędzenia czasu z bliskimi i dobrej zabawy – słowem do psychicznego odpoczynku, co w dzisiejszym, pędzącym świecie bywa szczególnie trudne.

Fot./Pixabay