Osoby starsze, będące na emeryturze, mają dużo wolnego czasu do zagospodarowania. Część z nich jest w stanie sama go sobie zorganizować, jednak duża grupa seniorów potrzebuje w tym zakresie wsparcia. Dzięki bogatej ofercie Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz zajęciach organizowanych przez lokalne domy kultury można efektywnie wykorzystać nadmiar wolnego czasu. Wybór zależy od indywidualnych predyspozycji. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Emerytura to okres w życiu, kiedy po odejściu z pracy możemy się cieszyć beztroskim odpoczynkiem. Jak każdy etap, niesie jednak pewne obawy i wątpliwości. Wraz z dużą ilością wolnego czasu pojawia się pytanie, jak aktywnie i dobrze go wykorzystać, z korzyścią dla zdrowia i samopoczucia. Ten nowy rozdział w życiu to również możliwość częstszych spotkań z rodziną. Regularne kontakty z bliskimi, z pewnością pozwolą zachować dobry nastrój i zmotywują do wyjścia z domu, a wspólny spacer czy wyjazd na działkę zacieśni więzi rodzinne.

Emerytura to również możliwość rozwoju zainteresowań. Wolny czas można poświęcić na realizację swoich pasji. Idealnym sposobem na spędzenie wolnego czasu jest również aktywność fizyczna, dzięki której dbamy o swoje zdrowie, a przy okazji nasz organizm uwalnia endorfiny.

Jakie możliwości spędzania wolnego czasu daje seniorom powiat?

Jedną z form aktywizacji osób starszych, są uniwersytety trzeciego wieku, które stwarzają możliwości ciągłego poszerzania wiedzy, pobudzają do aktywizacji społecznej, ułatwiają nawiązywanie przyjaźni, pozwalają też zadbać o kondycję fizyczną.

Od wielu lat na terenie Otwocka, Józefowa i Karczewa funkcjonuje Uniwersytet III Wieku „Otwarte Drzwi". Zajęcia odbywają się w otwockim Klubie Smok, w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie oraz w Miejsko-Gminnnym Ośrodku Kultury w Karczewie.

Uniwersytety proponują zajęcia w następujących sekcjach: nauka języków: angielskiego i niemieckiego, kurs komputerowy, gimnastyka ogólno-rozwojowa, zajęcia na basenie. Otwarte są również sekcje fotograficzne, krajoznawczo-turystyczne oraz sekcja imprez kulturalno-rozrywkowych. Podstawowa działalność józefowskiego UTW to cotygodniowe wykłady (środy, godz. 18:00), prelekcje i spotkania o tematyce związanej z kulturą, historią, tradycją i dziedzictwem narodowym, ale również z innymi dziedzinami życia. Organizowane są również wykłady wyjazdowe, tzn. wyjazdy do miejsc i obiektów o charakterze historycznym, sakralnym, obronnym, architektonicznym i regionalnym. Ponadto Stowarzyszenie organizuje dla członków wycieczki do muzeów, teatrów i na wystawy. W ramach nowego cyklu spotkań, już 5 lutego józefowski MOK zaprasza seniorów na spotkanie klubu filmowego, podczas, którego odbędzie się projekcja filmowa. Start o godzinie 17:00. Seans jest niebiletowany.

W związku z działalnością Uniwersytetu na terenie Karczewa w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury utworzono grupę teatralną „Teatr Karta”, jej opiekunem jest aktorka Laura Łącz. Próby teatru odbywają się w czwartki w Piwnicy pod Barankiem MGOK. Poza działalnością edukacyjną, oświatową i kulturalną działają też grupy i sekcje tworzone przez zainteresowanych członków UTW, np., nordic- walking, gimnastyczna, rowerowa, spotkania miłośników literatury i poezji. Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Więcej informacji na temat programu wykładów i imprez można uzyskać telefonicznie i zaglądając na strony internetowe ośrodków: Otwock: 667 327 162, Karczew: (22) 780 65 17 http://mgok.Karczew.pl, Józefów: 605 828 377 http://www.utw.jozefow.pl/

Inspiracją do aktywności każdego dnia może być również udział w działania lokalnych klubów seniora lub innych organizacji aktywności społecznej blisko miejsca zamieszkania. Warto przejrzeć program działań takich instytucji i skorzystać z propozycji spotkań, wyjazdów, imprez kulturalno-integracyjnych.

Zajęcia dla seniorów organizują m.in.: Klub Perła OSM oraz Klub Batory OSM. Batory na zajęcia zaprasza raz w miesiącu, a już 10 lutego w klubie obędzie się Bal Maskowy. Początek o godzinie 17:00.

Dodatkowo, w Szkole Podstawowej nr 12 organizowane są ćwiczenia dla seniorów. Zajęcia odbywają się w poniedziałek, środę oraz czwartek o godzinie 16:15. Więcej informacji można uzyskać od Tomasza Cymermana pod numerem telefonu: 608 514 844.

Na zajęcia usprawniające dla seniorów zaprasza od ośmiu lat także Gmina Wiązowna. Prowadząca, Maria Gościniak próbuje zarazić zamiłowaniem do ruchu i stara się o przyjacielskie relacje w sekcji. Podczas spotkań wykonywane są ćwiczenia aerobowo-ruchowe z elementami fizykoterapii z wykorzystaniem stepów, piłek, taśm. Zajęcia są całkowicie bezpłatne i odbywają się w poniższych placówkach:

Wiązowna (Szkoła): poniedziałek godz. 16:00-17:00

Duchnów (Świetlica): czwartek godz. 17:30-18:30

Dom Kultury „Nad Świdrem” w Woli Karczewskiej: piątek godz.16:00-17:00

Żanęcin (Świetlica): piątek godz. 17:30-18:30

Zakręt (Przedszkole): sobota godz. 9:00-10:00

Więcej informacji na temat zajęć pod numerem telefonu: 510 899 429.

Studenckie koło seniorów od wielu lat funkcjonuje również na terenie gminy Celestynów. Już 24 stycznia o godzinie 11:00, na Hali Sportowej w Celestynowie przy ul. prof. Hilarego Koprowskiego 2, odbędzie się wykład lokalnego artysty Leszka Jasińskiego pn., „Po co nam kultura”. Wstęp wolny. Więcej informacji na temat działania koła seniorów pod numerem telefonu: (22) 789 71 02.

Zapraszamy serdecznie!

Natalia Kowalczyk/ fot.pixabay.com