Będzie można budować bliżej sąsiedniej działki, zabytkowe budowle nie będą musiały spełniać wyśrubowanych norm energooszczędności a deweloper nie będzie mógł wybudować mieszkania mniejszego niż 24 mkw.

Nowelizacja rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa w sprawie warunków technicznych, którym muszą odpowiadać budynki i ich usytuowanie wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r.. Nowela została już notyfikowana Komisji Europejskiej. Teraz brakuje pod nią już tylko podpisu ministra infrastruktury. Nowela wprowadza wiele ułatwień. Łatwiej będzie stawiać budynki w zabudowie śródmiejskiej. Teraz, żeby wybudować „plombę” często trzeba uzyskać zgodę na odstępstwo od warunków technicznych, którą wydaje minister infrastruktury i budownictwa.

Nowe przepisy zmieniają także warunki rozbudowy i nadbudowy budynków, które są wpisane do rejestru zabytków. Dotychczas obowiązujące rozporządzenie przewiduje, że muszą one spełniać bardzo rygorystyczne wymagania charakterystyki energetycznej dla współczesnych budynków, co w przypadku starej zabudowy nie zawsze jest to realne. Nowela stosuje więc „taryfę ulgową” wobec zabytkowych nieruchomości. Pozwala na odstąpienie od tych wymogów, jeśli ich spełnienie będzie nieopłacalne oraz trudne techniczne, a także ze względu na ochronę walorów historycznych budynku.

Zmienią się także zasady sytuowania budynków w odległości 1,5 m od granicy sąsiada lub w granicy. Jednak w takiej odległości można będzie budować tylko wówczas, kiedy pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Inne mają być jednak zasady, kiedy budynek będzie odwrócony od sąsiada ślepą ścianą, a inne, kiedy będzie to ściana z oknami albo drzwiami. W pierwszym wypadku nie trzeba będzie mieć, tak jak dotychczas, zgody ministra infrastruktury i budownictwa na odstępstwo, a w drugim nadal będzie ona potrzebna.

Ministerstwo chce także zmienić przepisy dotyczące miejsc postojowych w garażach podziemnych. Będą one miały, nie tak, jak obecnie, 2,3 m tylko 2,5 m szerokości. Chodzi o to, żeby poprawić komfort parkowania na miejscach postojowych dużymi samochodami. Zmieni się także odległość między miejscem postojowym a słupem czy ścianą. Szerokość drogi manewrowej będzie wynosiła 5 m.

Nowe przepisy zakładają, że w budynkach o przeznaczeniu gastronomicznym, handlowym czy usługowym o powierzchni użytkowej powyżej 500 mkw. oraz na stacjach paliw będą musiały znajdować się pomieszczenia przeznaczone do przewijania i karmienia dzieci. Natomiast klienci w bankach, centrach handlowych i usługowych o powierzchni do 500 mkw. nie będą musieli mieć zapewnionego dostępu do toalety.

Dużo zmian będzie dotyczyło mieszkań. Wkrótce nie będzie można budować lokali o powierzchni mniejszej niż 25 mkw. Teraz przepisy nic nie mówią o minimalnej powierzchni mieszkania. Stanowią jedynie, że w kawalerce pokój musi mieć co najmniej 16 mkw. Nowe uregulowania znoszą ograniczenia w zakresie wymiarów pomieszczeń. To sam nabywca mieszkania będzie decydował, czy woli mieć większy pokoju, a mniejszą kuchnię czy łazienkę. Teraz szerokość sypialni dla jednej osoby powinna wynosić 2,2 m, dla dwóch – 2,7 m. Kuchnia w mieszkaniu jednopokojowym powinna mieć 1,8 m szerokości, a w lokalu wielopokojowym – 2,4 m. Zniknie też wymóg dotyczący pralki automatycznej. Dziś wolno ją instalować tylko w łazience (czego się często nie przestrzega). Po zmianach będzie ona mogła stać także w kuchni. Nowela daje też możliwość budowania kawalerek z otwartym na pokój aneksem kuchennym. Pod warunkiem jednak, że zainstaluje się co najmniej wentylację grawitacyjną i kuchnię elektryczną. Obecnie aneks musi być połączony z korytarzem.