Od przyszłego roku będą przyznawane dopłaty do czynszów dla osób z niskimi dochodami - powiedział Artur Soboń, wiceminister infrastruktury i rozwoju.

-Projekt ustawy jest gotowy. Dopłaty będą wsparciem np. dla osób, które przyjechały do Polski za pracą i chcą wynająć mieszkanie. Program jest skierowany do osób, które mają za niskie dochody, żeby wziąć kredyt mieszkaniowy, ale zbyt wysokie, aby dostać lokal komunalny - powiedział Soboń.

Zwrócił uwagę na to, że dopłaty do czynszów mają dotyczyć tylko nowych inwestycji. -Ale nie tylko w ramach „Mieszkania plus”. Dopłaty będą także do mieszkań zbudowanych w ramach TBS-ów, w spółdzielniach mieszkaniowych i mieszkaniach czynszowych budowanych przez deweloperów - zaznaczył wiceminister.

Ministerstwo przyjęło założenie, że najbardziej pomoc jest potrzebna „na starcie”. -Wraz ze stabilizacją pozycji zawodowej ta pomoc może się zmniejszać - powiedział Soboń.

Podkreślił, że wśród kryteriów, jakie będą stosowały gminy przyjmujące wnioski o dopłaty, pierwszeństwo będą miały osoby niepełnosprawne czy starsze. -I możliwe, że tym grupom osób nie będziemy zmniejszali dopłat i ich wysokość będzie taka sama przez dziewięć lat - oświadczył.