Rok 2020 będzie prawdopodobnie lepszy zarówno dla kursantów, jak i egzaminatorów. Zmiany, które wejdą w styczniu, mają zminimalizować stres osób zdających prawo jazdy i odciążyć egzaminatorów. Jak one wyglądają w praktyce – co się zmieni?

Prawo jazdy 2020 – mniej stresu dla kursantów? 

Już od 2020 roku egzaminy będą się odbywały o konkretnej, wyznaczonej godzinie. Zdecydowanie zmniejszy to stres kursantów. Ponadto maksymalny czas oczekiwania od podanej wcześniej godziny może wynosić 15 minut. Oczywiście wiąże się to z tym, że jeśli zdająca osoba się spóźni, automatycznie oblewa egzamin. Jest to korzysta zmiana, gdyż obecnie kursanci często czekają długo na swoją kolej – w związku z tym stres się nasila, co ma wpływ na wynik.

Druga zmiana dotyczy egzaminatorów. Od nowego roku będą oni mogli prowadzić maksymalnie 8 egzaminów w jeden dzień – przy czym nie więcej niż jeden na godzinę. Będą mogli obiektywnie i spokojnie ocenić umiejętności zdających. 

To nie pierwsze w ostatnim czasie zmiany. Prawo jazdy od 4 marca 2019 roku jest wydawane w nowej wersji – na podstawie innego wzoru. Obecnie w dokumencie nie widnieje wpis dotyczący miejsca zamieszkania kierowcy.