Uzdrowisko Nałęczów to świetne miejsce na krótki, relaksujący pobyt weekendowy lub dłuższy wypoczynek z korzyścią dla zdrowia. Położone jest w stosunkowo niewielkiej odległości od Warszawy (dwie i pół godziny jazdy samochodem), szczyci się 200-letnią tradycją wodolecznictwa i zaprasza przez cały rok.

Wody lecznicze z lokalnych złóż w Nałęczowie charakteryzują się słabym zmineralizowaniem i dzięki temu nie ma ograniczeń w ich zastosowaniu. Natomiast specyficzny, niskobodźcowy mikroklimat uzdrowisko zawdzięcza lokalizacji w tzw. Niecce Nałęczowskiej.

Uzdrowisko Nałęczów z mikroklimatem

To właśnie w Niecce Nałęczowskiej kumuluje się pozytywny wpływ czynników środowiskowych: lokalnych rzek Bochotniczanki i Bystrej, tutejszych gleb lessowych, bujnej zieleni Parku Zdrojowego i okolicznych lasów poprzecinanych wąwozami. Dla utrzymania mikroklimatu znaczenie ma także cały Nałęczów, który został zaprojektowany jako miasto ogród. Do tej pory właściciele tutejszych posesji są zobowiązani do przestrzegania rygorystycznych przepisów urbanistycznych, dotyczących m.in. utrzymywania tzw. urządzonych terenów zielonych w odpowiedniej proporcji do powierzchni zabudowy mieszkalnej, dzięki czemu miasteczko „oddycha”.

Wyjątkowość tego miejsca sprawiła, że Nałęczów zyskał status uzdrowiska klimatyczno-kardiologicznego, jedynego tego typu uzdrowiska w Polsce o charakterze jednoprofilowym (profil leczniczy obejmuje choroby kardiologiczne i nadciśnienie), a zespół architektoniczno-krajobrazowy Miasta Nałęczowa został wpisany do rejestru zabytków. Oddzielnie na listę zabytków trafiły Park Zdrojowy i znajdujące się na jego terenie stare obiekty sanatoryjne.

Zabiegi i relaks w Uzdrowisku Nałęczów

Tradycje uzdrowiskowe zobowiązują, dlatego w Uzdrowisku Nałęczów działa i ciągle rozwija się Zakład Przyrodoleczniczy, oferując obecnie ponad 50 różnych zabiegów fizjoterapeutycznych. Zleca je lekarz po indywidualnej konsultacji. Kuracjusze przebywający w Uzdrowisku Nałęczów mogą korzystać z pojedynczych zabiegów lub specjalnie przygotowanych pakietów w ramach różnych komercyjnych ofert pobytowych. W razie potrzeby, dodatkowe badania można wykonać na miejscu w laboratorium analitycznym.

Dodatkowym atutem dla gości Uzdrowiska Nałęczów jest możliwość uzupełnienia fizjoterapii usługami odnowy biologicznej. Nowoczesne SPA Nałęczów mieści się w Termach Pałacowych, nowym obiekcie położonym na skraju Parku Zdrojowego. Świadczy zabiegi z wykorzystaniem hydroterapii i elektrostymulacji, oferuje masaże relaksacyjne, zabiegi pielęgnacyjne na ciało i twarz w salonie kosmetycznym Clarins oraz usługi w salonie fryzjerskim Matrix.

Ofertę Uzdrowiska Nałęczów dopełnia zlokalizowany naprzeciwko Domu Zdrojowego kompleks „Atrium” z basenem Aquatonic (z torami do pływania, gejzerami, sztuczną rzeką, łóżkami bąbelkowymi, dyszami do hydromasażu i kaskadą wodną). W kompleksie znajdują się także sauny sucha i mokra oraz jedyny w Polsce basen białej glinki. Zlokalizowano tam również dodatkowe gabinety masażu i siłownię, a w części klubowej na dolnym poziomie ‑ tory do kręgli oraz stół bilardowy.

Noclegi w Uzdrowisku Nałęczów

Uzdrowisko Nałęczów dysponuje kilkoma obiektami o różnym charakterze i standardzie, usytuowanymi w Parku Zdrojowym, które oprócz noclegów oferują też posiłki (3 razy dziennie z możliwością przygotowania odpowiedniej diety).

Miłośnicy tradycji mogą wybrać pokoje w zabytkowym, starannie odrestaurowanym i zmodernizowanym budynku Sanatorium Książę Józef, gdzie zachowany został klimat dawnego Nałęczowa. Kameralny Pawilon Angielski w stylu eleganckiego pensjonatu oraz Termy Pałacowe z zapleczem SPA zapraszają z kolei osoby lubiące bardziej nowoczesne wnętrza. W ofercie Uzdrowiska Nałęczów są zarówno komfortowe pokoje jedno- i dwuosobowe, jak i pokoje typu Lux oraz apartamenty; wszystkie wyposażono w telewizory i dostęp do sieci Wi-Fi.

Tydzień dla serca w Uzdrowisku Nałęczów

Jako uzdrowisko kardiologiczne, Nałęczów zdobył duże doświadczenie w zakresie profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych. „Tydzień dla serca” w Termach Pałacowych to jedna z kilku propozycji wypoczynku w Uzdrowisku Nałęczów połączonego z podstawową diagnostyką oraz zabiegami poprawiającymi sprawność ruchową i kondycję fizyczną, od których zależy prawidłowa praca serca i całego układu krążenia, a w konsekwencji dobre samopoczucie i zdrowie.

W trakcie „Tygodnia dla serca” można skorzystać z 15 zabiegów zleconych indywidualnie przez lekarza, który wcześniej przeanalizuje wyniki zrealizowanych na miejscu badań, w tym zapis EKG. Zaplanowano także 3 masaże częściowe oraz nieograniczony wstęp do kompleksu basenowego Atrium, co pozwala na uzupełnienie codziennej dawki zabiegów zgodnie z własnymi preferencjami.

„Tydzień dla serca” z noclegami w Termach Pałacowych ma jeszcze inne zalety: codziennie 3 posiłki w znanej z doskonałej kuchni restauracji tego obiektu oraz bezpośredni dostęp do atrakcyjnych usług SPA Nałęczów.

To tylko jeden przykład. Uzdrowisko Nałęczów ma wiele innych propozycji. Oferuje pobyty lecznicze, zdrowotne, SPA, wczasowe, hotelowe, świąteczne, noworoczne. Działa przez cały rok. Warto wybrać coś dla siebie.