14 września – tę datę powinny zapisać w swoich kalendarzach mieszkanki Otwocka, które mają od 50 do 69 lat! Tego dnia, na parkingu przy Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku pojawi się mammobus.

Jak wynika ze statystyk, niespełna połowa uprawionych Polek zgłasza się co roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. To niewielki odsetek w porównaniu do innych państw, gdzie w badaniach mammograficznych uczestniczy ponad 70 % uprawnionych pań. Warunkiem skuteczności Programu jest jego masowość, długoterminowość i wysoka jakość. Jego waga i znaczenie dla zdrowia i życia Polek jest nie do przecenienia. Kobiety w wieku 50 – 69 lat są bowiem najbardziej narażone na ryzyko zachorowania.

Mammografia trwa tylko kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala zaś rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

Badanie jest bezpłatne - refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Można się na nie zgłosić w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania.

Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:

w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu

lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach ( dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 )

Badania mammograficzne w mobilnej pracowni mammograficznej (mammobusie) odbędą się w Otwocku – 14 września 2018 przy Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury, ul. Poniatowskiego 10

Konieczna jest jednak wcześniejsza rejestracja pod nr tel. (58) 666 24 44 lub za pośrednictwem formularza internetowego! Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

Drogie panie! Pamiętajcie też, że istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, dlatego przynieście na badanie zdjęcia/płyty z poprzednich mammografii!

fot.pixabay