Przedszkole „Sportowa dwunastka” w Otwocku funkcjonuje z okrojoną kadrą. Obecnie, pięćdziesięcioro dzieci pozostaje pod opieką zaledwie trzech osób

Nie wiadomo jeszcze czy w przedszkolu nr 12 w Otwocku przy ul. Batorego pojawił się koronawirus. Faktem jest jednak, że w ostatni weekend, 24-25 października 2020 r. dwie panie wychowawczynie poczuły się bardzo źle, dostały gorączki. W poniedziałek, 26 października  nie przyszły już do pracy. Niestety objawy grypy miały także dwie osoby z personelu pomocniczego i one również są na zwolnieniach.

Rozmawiamy z jedną z pracujących w przedszkolu pań. Jest ciepła, serdeczna, ale w jej głosie słychać zmęczenie i podenerwowanie sytuacją. Nie mówi o wirusie, o kwarantannie. To się dopiero wyjaśni. Informuje nas jednak o tym, że z powodu stanu zdrowia dwie wychowawczynie nie przyszły dziś do pracy, nie przyszły tez dwie osoby z personelu pomocniczego.


Jak wygląda wasz stan kadrowy na dzień dzisiejszy?
-Dziś na zwolnieniu przebywają dwie wychowawczynie i dwie osoby z personelu – informuje nas pracownica przedszkola.

A ile dzieci przyprowadzili dziś rodzice?
-Dziś jest u nas dużo dzieci, ciężko policzyć…

Dużo to znaczy? 10, 20, trzydzieścioro?
-Raczej pięćdziesiątka. Ale kilkoro rodziców przyjeżdżało w ciągu dnia, by swoje dzieci zabrać do domu.

To ile wychowawczyń sprawuje opiekę nad dziećmi?
-Dziś są tylko dwie wychowawczynie i pani dyrektor. Dlatego prosimy rodziców, jeśli mogą zapewnić opiekę swojemu dziecku, żeby to zrobili i nie przyprowadzali pociech do przedszkola. Już i tak pracujemy po 10 godzin – informuje nas miłym, choć wyraźnie zmęczonym głosem ta sama pani.

Czy została zarządzona jakaś kwarantanna? Czy były przeprowadzone badania?
- Dziś będzie badana jedna osoba, ale wyniki będą dopiero w środę. Nie ma kwarantanny, bo nie ma potwierdzenia wirusa, na razie panie są z objawami grypy. Dopiero po wynikach testów będziemy wiedzieć co dalej – kontynuuje rozmówczyni.

Co dalej ze „Sportową Dwunastką”? Trzeba czekać, a my powtarzamy apel naszej rozmówczyni: jeśli jesteście rodzicami dzieci z „dwunastki” i możecie zapewnić swoim pociechom opiekę,  zróbcie to i nie przyprowadzajcie dzieci do przedszkola! Jeśli jednak warunki nie pozwalają Wam  na pozostawienie dzieci w domu,  panie wychowawczynie zajmą się nimi z uwagą i troską.