Podczas gdy rewitalizacja parku idzie pełną parą, w centrum miasta czas jakby się zatrzymał. Miasto Otwock już 1,5 roku temu otrzymało unijną dotację na rewitalizacje parku i dwóch skwerów a prac na skwerach wciąż nie widać. Zgodnie z przyznana dotacją terminem wykonania wszelkich prac jest koniec bieżącego roku. Czy miasto zdąży do tego czasu zrewitalizować skwery, jak będzie wyglądało nowe centrum miasta? Staraliśmy się na te pytania odpowiedzieć.

Projekt rewitalizacji Skweru VII Pułku Łączności leżał w urzędowych szufladach wiele lat. W tym czasie zmieniła się moda i dostępne rozwiązania, dlatego w zeszłym roku rada miasta zawnioskowała do ówczesnego prezydenta, Zbigniewa Szczepaniaka żeby projekt ten unowocześnić i zaprosić do współpracy przy projektowaniu studentów SGGW. Przedstawione przez studentów projekty zostały poddane konsultacjom społecznym. Przypominamy Państwu ten, który najbardziej przypadł do gustu naszym mieszkańcom zagłosowało na niego 43% spośród prawie 500 głosujących osób.

Wybrana koncepcja rewitalizacji zakłada płytki element wodny przechodzący przez sam środek skweru w stronę figury Chrystusa stojącego na skarpie. W projekcie uwzględniono aktywność terenu przez cały rok dlatego zaproponowano budowę pawilonu w którym ma mieścić się część wystawowa oraz strefa dziecka. Zaproponowane materiały to szkło, beton i drewno zawierające tradycyjne elementy stylu Świdermajer.

Z informacji jaka uzyskaliśmy od wydziału inwestycji, wynika że obecnie trwa aktualizacja dokumentacji konkursowej do faktycznych warunków terenowych. Po skompletowaniu dokumentacji zostanie ogłoszony przetarg na roboty budowlane. Rewitalizacja skweru w centrum nie rozwiąże odwiecznego problemu „wielkiej dziury”, ale pozwoli mieszkańcom na chwilę wytchnienia i choć trochę poprawi wizerunek centrum.

Trzymamy więc kciuki za jej jak najszybszą realizację!

Ogólna koncepcja zagospodarowania obszaru centralnego

Szczegółowa koncepcja zagospodarowania skweru