Każda kobieta, która nosi pod sercem wymarzone dzieciątko zastanawia się, jak to będzie gdy jej pociecha pojawi się już na świecie. Oprócz wielkiej radości płynącej z przyszłego macierzyństwa towarzyszą jej też obawy o to, czy podoła ogromnemu wyzwaniu, jakim jest karmienie maleństwa. Dlatego z wielką radością zapraszamy na kolejne spotkania w ramach Klubu Karmiących Mam, które odbywają się w Wiązownie. Mamy też propozycję dla najmłodszych!

W każdy drugi wtorek miesiąca w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiązownie odbywają się spotkania grupy wsparcia laktacyjnego. Co miesiąc poruszany jest inny temat , zapraszani są różni goście – specjaliści , mamy dzielą się też własnym doświadczeniem. -Celem spotkań jest wsparcie młodych mam w karmieniu naturalnym, ale poruszamy także inne tematy okołoporodowe i związane z macierzyństwem. Spotkania te, to także okazja do nawiązania nowych znajomości i miłego spędzenia czasu w gronie innych mam - mówi Renata Grandys - promotor karmienia piersią, prowadząca spotkania.

Spotkania Klubu Karmiących Mam są zaplanowane na pierwszą połowę 2018 roku. W styczniu mamy rozmawiały o faktach i mitach na temat karmienia piersią. W lutym - o trudnościach w karmieniu piersią, a gościem tego spotkania była Justyna Zabrowarna , Certyfikowany Doradca Laktacyjny.

Kolejne spotkania odbędą się:

13 marca – mamy dowiedzą się „Jak długo karmić piersią?”, a gościem będzie Ewelina Dudek, położna, doradca noszenia dzieci w chustach, instruktor masażu Shantala.

10 kwietnia – o „Rozszerzaniu diety niemowlęcia” , opowie Paulina Róg, dietetyk prowadząca poradnictwo dla kobiet w ciąży, karmiących oraz matek małych dzieci.

8 maja – mgr Joanna Wiktorowicz – Pędich, wykładowca masażu w Medycznej Szkole Policealnej w Otwocku, certyfikowany fizjoterapeuta uroginekologiczny przybliży kwestię „Powrotu do formy po porodzie w kontekście mięśni dna miednicy i brzucha”

12 czerwca – „Chcę karmić piersią - jak to zrobić?”, na spotkaniu poruszone zostaną zagadnienia: Dlaczego warto karmić piersią? Karmienie piersią – naturalne czy trudne? Czy można wykarmić dziecko wyłącznie własnym mlekiem? Co robić a czego zdecydowanie unikać ,aby karmić piersią tak długo jak mama będzie tego chciała? Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?

Spotkania są otwarte i bezpłatne. Kontakt: klubkarmiacychmam@gmail.com

Spotkania Klubu Malucha

Oprócz Klubu Karmiących Mam w wiązowskim GOK-u działa również Klub Malucha. Są to zajęcia dla dzieci w wieku 0-4 l, które nie uczęszczają do placówek opieki zbiorowej. Jest to okazja dla nich do wspólnej zabawy z rówieśnikami oraz do nauki nowych zachowań społecznych. Dzieci czują się bezpiecznie ponieważ są ze swoimi mamami, tatusiami, babciami i dziadkami czy nawet nianiami.

-Uważam że "klub malucha" jest świetnym miejscem, gdzie małe dzieci mogą oswajać się z rówieśnikami. A my jako opiekunowie możemy te relacje kontrolować. Poprzez wspólną zabawę, dzieci uczą się jak bawić się w grupie, jak dzielić zabawkami. Jak nie robić sobie przykrości. Już nawiązują się pierwsze przyjaźnie - mówi Kasia, mama Łucji- stała bywalczyni Klubu Malucha.

-Z perspektywy czasu widzę ogromną różnicę w zachowaniu dzieci - mówi Renata , mama Ani i Helenki i dodaje: -Te, które były nieśmiałe, bojące, płaczliwe, w tej chwili śmiało wchodzą na spotkania, bawią się i śmieją. Myślę ,że to dobra „zaprawa” przed rozpoczęciem przygody z przedszkolem.

Dla opiekunów także jest to okazja do miłego spędzenia czasu, wymiany doświadczeń, integracji lokalnej. Nie jedna mama czuje się samotna, zamknięta w domu ze swoim maluszkiem, szczególnie zimą, gdy życie na placach zabaw zamiera. Spotkania w GOK to oferta także dla nich, możliwość wyjścia z domu i spotkania z innymi osobami. -Dzięki klubowi malucha poznałam dużo nowych sympatycznych osób, nie tylko mam. Podoba mi się, że przychodzą także babcie czy dziadkowie ze swoimi wnukami. Jest wielopokoleniowo, jak w rodzinie – dodaje Renata.


Spotkania są bezpłatne i otwarte. Odbywają się w każdy wtorek i czwartek o godzinie.11:00. Rodziców, którzy chcą uzyskać więcej informacji zapraszamy na facebookową grupę Klub Malucha Wiązowna. Dodatkowo raz lub dwa razy w miesiącu odbywają się płatne zajęcia dla dzieci prowadzone przez animatorkę. Koszt takich zajęć to 10 zł/osoba/zajęcia. Więcej informacji udziela Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie przy ul. Kościelnej 41.

Zapraszamy serdecznie!

Red/fot. Materiały organizatora