Prawdopodobnie już wkrótce, osoby wyrzucające śmieci do lasu, będą musiały liczyć się z 10 razy większą karą za ten proceder, czyli 5 tys zł! Dodatkowo, może zostać na nie nałożony obowiązek sprzątnięcia nie tylko po sobie, ale po innych, w ramach prac społecznych

-W końcu doczekaliśmy się możliwych zmian w przepisach dotyczących śmiecenia w lesie. Konkretne propozycje zostały przedstawione w projekcie ustawy, nad którą pracowało Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Sprawiedliwości - informują z radością przedstawiciele Lasów Państwowych.

Ale to nie koniec pozytywnych informacji! W lasach pojawi się 5 razy więcej fotopułapek, które będą wyłapywać ten nielegalny proceder zaśmiecania polskiej przyrody. Do końca 2021 r. w nadleśnictwach będzie 10 tysięcy fotopułapek!

Jak czytamy w dalszej części: -Aktualnie jako Lasy Państwowe wydajemy co roku 20 mln zł na sprzątanie lasów. Można za to zrobić np. kilkanaście porządnych wież do birdwatchingu, z których moglibyście wszyscy korzystać. W tej chwili najwyższą karą, jaką możemy nałożyć na osobę, która wyrzuca odpady do lasu, jest 500 zł mandatu. Wielokrotnie podkreślaliśmy, że jest to za niska kwota i kara powinna być wyższa. Sami w dyskusjach na naszym profilu sugerowaliście, by śmieciarz, oprócz sprzątnąć po sobie, powinien sprzątnąć również dany kawałek lasu - i to jest bardzo dobry pomysł, który mamy nadzieję, wejdzie w życie! Trzymajmy kciuki!