Po latach oczekiwań, strażacy z OSP w gminie Wiązowna doczekali się nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych, które zastąpiły wysłużone pojazdy bojowe. W tym roku nowoczesny sprzęt trafił także do jednostek m.in. w Otwocku, Karczewie, Osiecku. Drugi kwartał br. był dla strażaków bardzo intensywny.
Wiązowna modernizuje flotę OSP. Nowe wozy dla strażaków!
Po latach oczekiwań, strażacy z OSP w gminie Wiązowna doczekali się nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych, które zastąpiły wysłużone pojazdy bojowe. W tym roku nowoczesny sprzęt trafił także do jednostek m.in. w Otwocku, Karczewie, Osiecku. Drugi kwartał br. był dla strażaków bardzo intensywny.
Czternaście lat temu w ramach funduszy unijnych, gmina Wiązowna kupiła nowe wozy dla strażaków. Przez lata dobrze służyły jednostkom, które mają wielu świetnie wyszkolonych druhów i często wspomagają zawodową straż. Przez kilkanaście lat wozy bojowe przejechały niemal 20 tysięcy kilometrów. Teraz przyszła pora na nowe pojazdy ratownicze z nowoczesnym sprzętem.
Kolejne nowe pojazdy
– Dwa lata temu gmina zakupiła nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Malcanów za ok. 900 tys. zł – podkreśla Urząd Gminy Wiązowna. I dodaje, że OSP Wiązowna i OSP Glinianka również doczekały się nowych pojazdów, które pod koniec sierpnia przyjechały do remiz. Było to ważne wydarzenie dla lokalnych mieszkańców, którzy, podobnie jak strażacy, cieszą się z nowoczesnego sprzętu. – Do jednostek trafiły dwa nowoczesne wozy ratowniczo-gaśnicze marki Renault, zakupione w ramach większego projektu. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych oraz rządowych programów – wyjaśnia urząd gminy.
Dobra współpraca
W 2024 roku, dzięki dobrej współpracy władz gminy i Rady Gminy Wiązowna, przeznaczono rekordowy budżet na wsparcie miejscowych OSP. – Około 4 mln zł będzie przeznaczone na doposażenie i modernizację strażnic, z czego 3 mln zł pochodzi z funduszy pozyskanych z dofinansowań zewnętrznych – podkreśla Urząd Gminy Wiązowna.
Modernizowana flota ratownicza
Dzięki nowoczesnemu sprzętowi ratowniczemu, jednostki OSP mogą skuteczniej i szybciej reagować na zagrożenia, zapewniając większe bezpieczeństwo mieszkańcom powiatu otwockiego. W ostatnich latach samorządy zakupiły już wiele wozów bojowych dla jednostek OSP w powiecie otwockim. Modernizowana jest także flota Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku.
W 2024 roku do OSP w powiecie otwockim trafiło łącznie 4,7 mln zł z samorządu województwa:
-
Gmina Wiązowna pozyskała 857 tys. zł na nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Wiązowna. Całkowita wartość projektu to ponad 1,7 mln zł.
-
Gmina Karczew otrzymał ciężki wóz bojowy o wartości blisko 2,2 mln zł, z czego 777 tys. zł pochodzi z funduszy europejskich. Wóz trafi do OSP Karczew.
-
Gmina Sobienie Jeziory wzbogaciła swoją jednostkę OSP Sobienie Jeziory o średni wóz o wartości ponad 1,8 mln zł, z dofinansowaniem wynoszącym ponad 940 tys. zł.
-
Otwock również zwiększył bezpieczeństwo dzięki nowemu ciężkiemu samochodowi dla OSP Otwock Jabłonna. Koszt zakupu wyniósł ponad 1,9 mln zł, a dotacja to 943 tys. zł.
-
Gmina Osieck zakupiła dla OSP Pogorzel średni wóz strażacki za kwotę ponad 1,3 mln zł, z dofinansowaniem niemal 655 tys. zł.
-
Gmina Kołbiel pozyskała ponad 650 tys. zł na nowy średni samochód dla OSP Kąty. Całkowita wartość projektu to 1,3 mln zł.
Setki interwencji – podsumowanie kwartału
Drugi kwartał 2024 roku był bardzo intensywny dla strażaków w powiecie otwockim. – Od 1 kwietnia do 30 czerwca, wspólnie z innymi jednostkami ochrony przeciwpożarowej, podjęliśmy 1097 interwencji, w tym 181 pożarów, 746 miejscowych zagrożeń oraz 170 fałszywych alarmów – podkreśla otwocka straż pożarna. I wylicza: – Oprócz licznych pożarów traw, nieużytków, poszycia leśnego oraz interwencji związanych z owadami błonkoskrzydłymi, powiat zmagał się z anomaliami pogodowymi. W dniach 19 i 20 czerwca odnotowano ponad 470 zgłoszeń dotyczących niszczycielskich podmuchów wiatru. Mimo poważnych strat materialnych nie było ofiar. Usuwanie skutków nawałnicy trwało kilka dni – wyjaśnia otwocka straż pożarna. – Dziękujemy wszystkim Strażakom Ratownikom OSP za ich zaangażowanie i codzienny trud wkładany w zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu otwockiego.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
INNE ARTYKUŁY:
Pożar drewnianego budynku w centrum! Duża akcja straży pożarnej [FOTO]
To już pewne! Będzie nowy market przy S17. Kiedy mieszkańcy zrobią tam zakupy?
Budują długą trasę pieszo-rowerową na Słonecznej
http://halootwock.pl/wiadomosci/buduja-dluga-trase-pieszo-rowerowa-na-slonecznej/cid,17941,a
Pożegnanie lata, Silent Disco i koncert ikony polskiej sceny rockowej!
Dożynki 2024. Kolorowy korowód i koniec lata z hitami w gm. Kołbiel i Sobienie Jeziory!
Remont drogi wojewódzkiej w Ostrówku. Którędy jechać do krajowej „50” i mostu na Wiśle?
Ewelina Flinta na scenie w Otwocku. Wieczór pełen muzycznych emocji!
Zielona przystań dla uczniów. Ogródek edukacyjny w „Czwórce”
Gdzie nie będzie prądu w powiecie otwockim [19-26 sierpnia]?
Wraca połączenie autobusowe przez Wisłę! Znamy rozkład jazdy!

Finał poszukiwań zaginionego pacjenta. Mężczyzna czekał na diagnozę le...
470 zgłoszeń w dwa dni. Straż podsumowała trudny kwartał!...
Strażackie święto. Nagrody i awanse na uroczystym apelu w PSP Otwock...
Podsumowanie akcji straży pożarnej. 446 interwencji na terenie powiatu...
Nowy Rok - nowe postanowienia. Uratuję kogoś!...
Hubert Pleskot rozwija działalność w Polsce. Ruszają parkingowo.pl i m...
Hubert Pleskot rozwija działalność w Polsce. Ruszają parkingowo.pl i m...
myORLEN i Krajowa Izba Kominiarzy razem na rzecz bezpieczeństwa użytko...
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj