Weekendowy wypad na wieżę widokową i stawy. Jedna kładka czasowo zamknięta!
Bagno Całowanie to wyjątkowe miejsce na Mazowszu, które warto odwiedzić, jeśli chce się odpocząć od zgiełku miasta i pospacerować po malowniczej trasie.
Bagno Całowanie to perełka Mazowsza – jest położone w pradolinie Wisły i rozciąga się na powierzchni 3 tysięcy hektarów aż w okolice drogi krajowej nr 50. To największe torfowisko niskie na Mazowszu, które chroni unikalne ekosystemy. W rezerwacie znajduje się ponad 700 gatunków roślin, w tym 33 gatunki chronione prawnie, takie jak kosaciec syberyjski czy goździk pyszny.
Wieża widokowa
Tuż przy parkingu jest wieża widokowa wznosząca się na wysokość 8 metrów, co daje możliwość obserwacji ornitologicznych (warto zabrać ze sobą lornetkę). Przy wieży widokowej znajdują się tablice informacyjne, które przybliżają odwiedzającym znaczenie torfowisk, ich faunę i florę. Jedna z tablic jest dla osób niewidomych (tekst zapisano alfabetem Braille’a).
Szum traw i kładka
Przez torfowiska prowadzi ścieżka spacerowa, a drewnianą kładką dotrzeć się na środek torfowiska. W tym miejscu teren nie jest zalesiony. Rośną tu m.in. trzciny i trawiaste rośliny. Na torfowiskach żeruje wiele gatunków ptaków więc spacer, będzie przebiegał przy szumiących trawach i kojącym ptasim śpiewie.
Obecnie kładka (obok wieży) jest malowana i naprawiana, dlatego niedawno została zamknięta. – Renowacja potrwa około miesiąca – informuje Nadleśnictwo Celestynów. Na wieżę widokową można wejść.
Druga część kładki
Po drugiej stronie szutrowej drogi, gdzie znajduje się wieża widokowa, torfowisko jest zalesione. Na tej części kładki krajobraz jest zupełnie inny i bardziej dziki.
Spacerując po kładce, momentami można odnieść wrażenie, że idzie się przez las. W pewnym momencie dochodzi się do miejsca, które pozornie wygląda jak jeziorko – to właśnie bagno i torfowisko. Kładka kończy się w miejscu, gdzie drzewa ustępują miejsca łące. Spacerując po niej, ma się wrażenie, że idzie się po miękkim dywanie, bowiem pod trawą znajduje się miękki torf. Dalej można iść wydeptaną ścieżką, która prowadzi w okolice miejscowości Podbiel.
Jak dojechać do wieży widokowej?
Bagno Całowanie to niezwykłe i trochę ukryte miejsce niedaleko wsi Całowanie, położone w lasach między gminą Karczew a gminą Celestynów. Najlepiej dojechać tu leśną drogą od strony Podbieli w gminie Celestynów, gdzie na wysokości OSP Podbiel, należy skręcić w las. Drogą dojedzie się do małego parkingu i wieży widokowej. Można tu spotkać kaczą rodzinę, która chodzi pomiędzy wodnymi kanałami.
Leśne stawy
Spacerując kładką edukacyjną po Bagnie Całowanie, warto zajrzeć także w inne, znajdujące się niedaleko miejsce. Wystarczy od wieży widokowej pojechać w kierunku Całowania, aby dotrzeć do ukrytych pomiędzy drzewami stawów. Można tu łowić ryby (stawy są prywatną własnością, płatne jest łowienie, a nie wejście na teren). Wiele osób przyjeżdża tu, aby nie tylko zarzucić wędkę, ale zrobić piknik, odpocząć w ciszy nad wodą. Niektórzy rozbijają namioty i zostają na weekend. Przy stawach jest mała budka, gdzie jest sklepik wędkarski i toy toy, także parking.
Na leśny wypad warto spryskać się preparatem na owady, bo w okolicach bagna człowiek jest na celowniku nie tylko komarów.
INNE ARTYKUŁY:
Dzikie kąpieliska pod lupą. Gdzie się kąpać w powiecie otwockim?
Wybudowano już dwa nowe mosty na „801” w Otwocku. Zajrzeliśmy na plac budowy!
Dworzec w Celestynowie prawie gotowy, ale jeszcze nie dla pasażerów! Kiedy otwarcie? [FOTO]
To ona skazała Miśka na okrutną śmierć nad Wisłą. Teraz za to odpowie!
Nowe ronda na ul. Kołłątaja! Jak zmieni się układ komunikacyjny?
Nie żyje malutka dziewczynka. Co stało się na oddziale pediatrycznym w Otwocku?
Jest zielone światło na budowę tunelu w Celestynowie! Kiedy rozpocznie się inwestycja?
Nowe rondo na Żeromskiego i Reymonta! Wiemy, kiedy ruszy budowa?
Wakacje i bezpłatny basen! Sprawdź, co robić latem w Józefowie?
Rowerem wzdłuż torów! Kolejny etap budowy ścieżki wzdłuż ul. Warszawskiej [FOTO]
Paczka w krzakach! Senior przechytrzył oszusta i pomógł w zatrzymaniu przestępcy!
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj