Zapuszczając wąsy, mężczyźni, w listopadzie, miesiącu profilaktyki nowotworów u mężczyzn, zwracają uwagę na te zagadnienia, propagują zdrowy tryb życia i świadomość, że wcześnie wykryta choroba daje szanse na wyleczenie.

#Movember - tak nazywa się listopadowa akcja.

- Akcja Movember polega na zapuszczaniu w listopadzie wąsów, które prowokują do dyskusji. Rozmawiamy o raku jąder i prostaty, by uświadamiać panom, chłopcom ale też paniom, jak ważne są regularne badania i dbanie o swój stan zdrowia - czytamy na stronie Movember Polska

Wczesne wykrywanie
Wcześnie wykryty nowotwór jąder jest w 99% procentach uleczalny. W przypadku nowotworów prostaty, radykalne leczenie można odroczyć w czasie monitorując i kontrolując nowotwór. Osiągnięcia współczesnej medycyny, zaawansowana diagnostyka i obrazowanie na nic się jednak nie zdadzą bez wiedzy na temat wczesnego wykrywania nowotworów.

Najważniejsze jest samobadanie i regularne kontrole u lekarza, a tego panowie zwykle nie robią. Chociaż 79% mężczyzn twierdzi*, że profilaktyka zdrowotna jest skuteczna, to jednak niewiele z nich faktycznie się tematem zajmuje. Tymczasem mężczyźni przed czterdziestką powinni regularnie badać się samemu, zaś ci po 45 roku życia - przynajmniej raz w roku sprawdzać poziom PSA.

Od 2014 roku, kiedy akcję zaczęła prowadzić Fundacja "Kapitan Światełko", w Polsce z materiałami na temat profilaktyki męskich nowotworów zapoznało się blisko milion osób - czytając o nich na stronach internetowych, na Facebooku, w broszurach czy dowiadując się w trakcie rozmów z naszymi edukatorami.

- Dzięki podjętym działaniom pomogliśmy rozpoznać kilka przypadków nowotworów jąder także wśród naszych organizatorów i partnerów. Co roku jesienią udowadniamy, że lepiej badać się by wcześnie zwyciężyć z chorobami. I robimy to we wspaniałym stylu, z uśmiechem pod wąsem - tłumaczą inicjatorzy akcji.

Samobadanie
Dzięki wsparciu edukatorów, lekarzy, wolontariuszy i członków IFMSA, od 2014 roku w całej Polsce organizacja szkoli mężczyzn, jak brać sprawy w swoje ręce i badać się pod kątem zmian nowotworowych jąder.

Regularne badania
Po czterdziestym piątym roku życia kluczowe jest robienie regularnych badań krwi - w tym sprawdzanie poziomu PSA. Badanie to jest najbardziej wiarygodnym sposobem wczesnego wykrywania nowotworów prostaty.

Odwiedź swojego lekarza rodzinnego i poproś go o skierowanie na badania krwi.

źródło: www.movember.org.pl