20 marca, w dzień astronomicznej wiosny, studenci Otwockiego Uniwersytetu III Wieku zebrali się w Centrum Edukacji Leśnej, aby wysłuchać wykładu, a następnie wspólnymi siłami przepędzić zimę.

Ci pełni wigoru ludzie udowadniają, że po sześćdziesiątce jest jeszcze wiele do zrobienia. Zamiast siedzieć w przysłowiowych czterech ścianach, można poznawać nowych ludzi, robić wiele ciekawych rzeczy i wciąż się uczyć.

20 marca słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku na czele z panią Reginą Morawską-Stec wybrali się na wycieczkę do Celestynowa w celu rozprawienia się z marzanną, ale także po to, aby po raz kolejny się zintegrować i spędzić czas w aktywny sposób.

Około godziny dwunastej panie w kwiecistych kapeluszach i eleganccy panowie zajęli swoje miejsca na auli CEL-u. Zebranych przywitał specjalista SL ds. edukacji leśnej – Szymon Wojtyszyn, który rozpoczął wykład o zagrożeniach i sposobach ochrony lasów. Prelegent poruszył również temat Puszczy Białowieskiej i starał się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego leśnicy muszą działać w jej obronie. Kwestia ta wywołała wśród słuchaczy spore poruszenie i sprowokowała wiele pytań. Ponieważ dyskusja była gorąca, przyszedł czas na orzeźwiający spacer. Studenci przeszli się po pięknym terenie centrum, a konkretnie po Goździkowym Bagnie. Chociaż zimowa odsłona bagna ma swój wyjątkowy urok, spacerowicze żałowali, że nie mogą zobaczyć terenu w wiosennym rozkwicie. Przewodnik opowiedział seniorom o bogatej roślinności bagna i zachęcił ich do odwiedzania CEL-u w ciągu całego roku. Każda pora niesie ze sobą zupełnie co innego, zawsze jednak cieszy oko.

 

Mroźny spacer zmobilizował wycieczkowiczów, aby rychło rozprawić się z marzanną. Wszyscy zebrali się nad rozpalonym ogniskiem i wrzucili zimową pannę do ognia. Prezes Otwockiego Uniwersytetu III Wieku, pani Regina Morawska-Stec podziękowała wszystkim za to wyjątkowe spotkanie i przeczytała krótkie liryki na cześć wiosny. Następnie, seniorzy udali się na ciepły posiłek i jeszcze długo świętowali pierwszy dzień najzieleńszej pory roku.

Studenci otwockiego uniwersytetu nie poprzestają na lokalnych wycieczkach. Jak co roku, w lato wybierają się do nadmorskiej miejscowości Rowy. Coś nam podpowiada, że będzie to bardzo udany wyjazd!


MK/fot. Martyna Kędziorek