Najwięcej, bo aż 5 węzłów, powstaje na trasie S17 właśnie w gminie Wiązowna. Więcej dróg to więcej wypadków – niestety, zbytnia prędkość i nieostrożność są przyczynami większości z nich. Już teraz druhowie z OSP w Wiązownie wyjeżdżają do wypadków częściej niż przed laty. Co będzie po zakończeniu budowy S17?

Na udzielanie pomocy poszkodowanym w zdarzeniach drogowych na nowej S17 (oby takich przypadków było jak najmniej), ale i nie tylko, Wiązowna przygotowuje się już teraz. W niedzielę 13 września, na wniosek wójta gminy, Janusza Budnego dowódca 2 Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej, mjr pil. Marcin Gancarczyk zorganizował szkolenie dla druhów z OSP Glinianka, OSP Malcanów i OSP Wiązowna, które odbyło się na terenie 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Przedmiotem szkolenia była współpraca straży z załogą wojskowego śmigłowca ratowniczego w czasie akcji takich jak:

- akcje poszukiwawczo – ratownicze;

- zdarzenia lotnicze;

- drogowe zdarzenia masowe;

- zdarzenia z udziałem wielu poszkodowanych.

 

W szkoleniu uczestniczyło 18 strażaków, ze strony wojska załoga śmigłowca PZL W-3WA SAR Sokół w składzie: kpt. pil. Katarzyna Sitarska – dowódca załogi; chor. Stanisław Cąkała – ratownik; chor. Ireneusz Filipek – technik i plut. Marcin Moczulski – ratownik. Podczas zajęć szczegółowo omówiono:

- zasady wyboru miejsca lądowania śmigłowca i prawidłowe oznakowanie lądowiska;

- współpracę pilota i strażaków podczas lądowania śmigłowca;

- zasady jak bezpiecznie poruszać się przy uruchomionym śmigłowcu;

- rodzaje sprzętu ratowniczego z prezentacją ich praktycznego użycia w czasie akcji ratowniczej;

- sposoby przyjmowania rannych na pokład w zależności od sytuacji i stanu rannego.

 

Po części teoretycznej i praktycznej był czas na obejrzenie wnętrza śmigłowca, do którego można było wejść i usiąść za sterami. Druhowie uzyskali odpowiedzi na wiele pytań dotyczących szczegółów technik ratunkowych, zagadnień związanych z pilotowaniem śmigłowca czy organizacji pracy załogi śmigłowca.

W związku z okazanym dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem naszych strażaków w czasie odbytego szkolenia, planowane jest zorganizowanie kolejnego. Tym razem trening ma się odbyć na terenie gminy, z zainscenizowaną akcją ratowniczą, podczas której użyty zostanie latający śmigłowiec.

 

Anna Rosłaniec / AC

Foto: Yoroi Photography