Uczniowie i nauczyciele karczewskiej SP1 wraz z przyjaciółmi przygotowali „tajne” obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Tajne komplety - zagrożone najwyższą karą dla dzieci, nauczycieli i ich rodzin w czasie okupacji. A jednak to ryzyko podejmowały tysiące osób w całej, zajętej przez okupanta Polsce, pielęgnując tradycje, patriotyzm, zdobywając i szerząc wiedzę.

W ten właśnie sposób – cyklem „tajnych” lekcji, uczniowie i nauczyciele „jedynki” uczcili rocznicę wybuchu II wojny światowej, ale też uczcili pamięć wszystkich odważnych, którzy nie bacząc na grożącą im śmierć brali udział w tajnych kompletach.

27 września 2019 roku w podziemiach szkoły odbyło się otwarte, choć „tajne” spotkanie, gdzie starsi i młodsi mogli przenieść się w czasy okupacji i podziemnego nauczania. W dekoracjach z czasów wojny wszystkich przybyłych na komplety  przywitał słodki poczęstunek, a później – w zadumę wprowadziły wspomnienia zaproszonych gości i przygotowany specjalnie na tę okazję program artystyczny. Wreszcie na koniec – wspólne śpiewanie piosenek z czasów okupacji i powstania. Sala, w której odbyło się spotkanie, wręcz pękała w szwach, co z pewnością ucieszyło organizatorów i biorących udział w inscenizacji uczniów i pokazało, że ciągle w nas pali się ogień patriotyzmu.