Szczepionkę na COVID będziesz mógł dostać legalnie, bez zapisów i kilkumiesięcznego (lub raczej kilkuletniego) oczekiwania. Nawet i pojutrze. Musisz spełnić tylko jeden, malutki warunek…

Wszystko wskazuje na to, że już w marcu, bez żadnych znajomości, można będzie kupić szczepionkę na COVID-19 legalnie w aptece. Ale nie w Polsce, tylko w… Indiach. Powinna kosztować około 8 dolarów.

Indie właśnie dostały od Rosji licencję na produkcję 300 milionów sztuk szczepionki Sputnik (a to tylko na początek), ale najprawdopodobniej pierwsza do sprzedaży trafi szczepionka firmy AstraZeneca.

Tak mówi Adar Poonawalla z Serum Institute of India, największego lokalnego producenta szczepionek, w rozmowie z "Financial Times".

Pamiętajmy jednak, że Indie wcale nie są bogatym krajem, a 8 dolarów to dla wielu ludzi bariera nie do przeskoczenia. Powszechna dostępność szczepionki wcale więc nie oznacza, że mieszkańcy Indii będą się powszechnie szczepić.

- „pamiętaj, że wycieczka musi być przynajmniej na miesiąc, żebyś mógł dostać dwie dawki.. Nasz znajomy musiał wrócić po trzech tygodniach i w związku z tym się nie zaszczepił, bo tu na miejscu nie miałby szansy na drugą dawkę..”­ – komentuje jedna z internautek.

Czy faktycznie szczepionka będzie dostępna na wolnym rynku? Czas pokaże. Ale gdzie w grę wchodzi zagrożenie życia i duże pieniądze, to tylko kwestia czasu, by znaleźli się ludzie czy organizacje oferujące szczepienia na czarnym rynku. Więc może lepiej, jeśli szczepionki trafią do wolnej sprzedaży?

fot. domena publiczna