Chcemy dawać wybór rodzinom, by mogły zdecydować o powrocie do pracy lub o kontynuacji wychowania dzieci w domu - zapewnia Marlena Maląg - Minister rodziny, pracy i polityki społecznej .

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, poinformowała, że wnioski o dofinansowanie utworzenia placówki opiekuńczej dla dzieci do lat trzech w ramach programu Maluch Plus można będzie składać już od 7 września. -Ogłaszamy to tak wcześnie, żeby móc ogłosić wyniki konkursu do końca tego roku i rozpocząć te inwestycje jak najszybciej - podkreśliła.

Budżet programu to 450 mln zł.

Minister powiedziała również, że w edycji na 2021 r. zwiększona została kwota dofinansowania jednego miejsca w placówce dla jednostek samorządu terytorialnego, gdzie jest już taka placówka, ale samorząd chce utworzyć kolejną. W takim przypadku kwota wynosi 30 tys. (w 2020 r. było to 25 tys.). Natomiast samorządy, które chcą utworzyć pierwszą instytucję opieki nad dziećmi do lat trzech, mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości 33 tys. na jedno miejsce. -Chcemy dawać wybór rodzinom, by mogły zdecydować o powrocie do pracy lub o kontynuacji wychowania dzieci w domu - podkreśliła Maląg.

Wiceminister resortu Barbara Socha zaznaczyła, że tak wczesne ogłoszenie naboru wniosków to: -Odpowiedź na zapotrzebowanie samorządów, które budują coraz więcej żłobków. Chcemy rozpocząć te inwestycje dużo wcześniej niż miało to miejsce dotychczas, by rozstrzygnąć program od końca roku i zapewnić środki - podkreśliła Socha.

Piotr Remiszewski - burmistrz Milanówka, w którym odbyła się konferencja, z kolei podkreślił, że gmina pozyskała 1,5 mln dofinansowania na żłobek dzięki dotacji Maluch Plus. -A to nie koniec tych grantów, bo w tym tygodniu podpisujemy kolejną umowę na dofinansowanie utrzymania i prowadzenia tego obiektu - poinformował, wyrażając zadowolenie ze współpracy z resortem rodziny.

W 2020 r. w ramach programu ma powstać 24,8 tys. miejsc opieki. Jednostki samorządu terytorialnego i podmioty prywatne zgłosiły zapotrzebowanie na dofinansowanie do tworzenia nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w wysokości blisko 336 mln zł.

Całkowity budżet programu na rok 2020 to 450 mln zł.