
Remont zabytkowego dworca w Otwocku. Jakie plany ma miasto?

Rewitalizacja dworca PKP miały ruszyć niedługo po tym, jak w 2020 roku zakończyła się modernizacja linii kolejowej na wysokości Otwocku. Wtedy inwestor (PLK) zapewniał, że do końca 2023 roku dworzec zostanie zmodernizowany i otwarty dla pasażerów. Do dziś jednak roboty się nie rozpoczęły.
Przypominamy, że pod koniec września 2023 roku PKP S.A. podpisało umowę z wykonawcą na przebudowę dworca kolejowego w Otwocku. Inwestor podkreśla, że dzięki tej inwestycji obiekt z 1910 roku, zaprojektowany przez architekta Jana Fijałkowskiego, odzyska swoje historyczne piękno. Jako że dworzec jest wpisany do rejestru zabytków, planowane prace budowlane będą miały przede wszystkim charakter odtworzeniowy, jednak budynek zostanie również wzbogacony o nowoczesne rozwiązania techniczne. O szczegóły zapytaliśmy Bartłomieja Sarnę z PKP S.A.
Podpisana umowa
– Wykonawcą rewitalizacji dworca jest firma SKB LDR. Inwestycja realizowana jest w formule „projektuj i buduj”, co oznacza, że wykonawca odpowiada za opracowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwolenia na budowę oraz wykonanie prac budowlanych. Wartość inwestycji wynosi prawie 21 mln zł – wyjaśnia Bartłomiej Sarna. Dodaje, że projekt ten jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych. – Obecnie wykonawca opracowuje dokumentację projektową. Po jej zakończeniu i uzyskaniu pozwolenia na budowę przystąpi do prac budowlanych – zapewnia Bartłomiej Sarna.
Jaki będzie zakres prac?
– Renowacji ulegnie elewacja budynku wraz z detalami architektonicznymi. Wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa, odtworzona na wzór historyczny. Planowana jest także renowacja istotnych elementów wystroju wnętrz o znaczeniu historycznym, takich jak strop i gzyms w holu głównym – mówi nam Bartłomiej Sarna z PKP. – Na parterze budynku powstanie przestrzeń obsługi podróżnych, dostosowana do współczesnych standardów, przy jednoczesnym zachowaniu jej historycznych walorów. Znajdą się tam wygodne ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz gabloty na rozkłady jazdy. W budynku planowane są również lokale komercyjne, biblioteka miejska, pomieszczenia biurowe oraz techniczne – wyjaśnia.
Co się zmieni na dworcu i kiedy?
PKP podkreśla, że dworzec w Otwocku, jak wszystkie modernizowane przez PKP S.A. obiekty, stanie się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi i pasażerów z dużym bagażem. – Zostaną usunięte bariery architektoniczne, a wprowadzone rozwiązania ułatwią poruszanie się po dworcu, takie jak ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz plany dotykowe. Architekci podczas opracowywania dokumentacji projektowej sprawdzą również możliwości zastosowania ekologicznych rozwiązań. Dworzec i jego otoczenie zostaną wyposażone w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym monitoring – wyjaśnia PKP. – Inwestycja obejmie również plac przed dworcem, który jest jej integralną częścią. Zakłada się kompleksową przebudowę placu, w tym ułożenie nowej nawierzchni, nasadzenia roślin oraz montaż małej architektury, takiej jak oświetlenie, ławki, wiata rowerowa i stojaki na rowery. W kierunku budynku dworca zostanie poprowadzona reprezentacyjna aleja obsadzona ozdobną roślinnością, co podniesie rangę budynku w przestrzeni. Całość inwestycji planujemy zakończyć pod koniec 2025 roku – zapewnia Bartłomiej Sarna z PKP S.A.
Inwestycja w fazie „papierologii”
Inwestycja obejmie również plac przed dworcem, który jest jej integralną częścią. – Zakłada się jego kompleksową przebudowę wraz z ułożeniem nowej nawierzchni, nasadzeniami roślin oraz montażem małej architektury, czyli oświetlenia, ławek, wiaty rowerowej i stojaków dla rowerów. W kierunku budynku dworca zostanie poprowadzona reprezentacyjna aleja obsadzona ozdobną roślinnością, która podniesie rangę bryły dworca w przestrzeni – podkreśla Bartłomiej Sarna. I wyjaśnia, że więcej szczegółów dotyczących inwestycji (w tym wizualizacje) będzie można opublikować po zakończeniu prac nad dokumentacją projektową. – Kolejność i etapowanie prac jest integralną częścią dokumentacji projektowej, która jest właśnie opracowywana – tłumaczy Bartłomiej Sarna.
Wiadomo jednak, że przed rozpoczęciem prac przed budynkiem powstanie tymczasowy dworzec kontenerowy, wyposażony w toalety, poczekalnię i kasy biletowe.
Jak zmieni się teren od ul. Świderskiej?
Mieszkańcy w pewnym sensie sami zdecydowali, co chcą mieć na placu obok peronów i bazarku „Rampa”, gdzie od lat kierowcy parkują auta. – Jesteśmy w trakcie finalizowania umowy z miastem Otwock, które ma wynająć od PKP S.A. około 4000 m² pod urządzenie parkingu dla samochodów na działce nr 2/17. Obecnie umowa oczekuje na podpis samorządu – wyjaśnia Bartłomiej Sarna z PKP S.A.
Co będzie przy rampie kolejowej?
– Jednym z ważniejszych wyzwań dla miasta jest poprawa komunikacji i połączeń z Warszawą – wyjaśnia prezydent Otwocka, Jarosław Margielski. I tłumaczy, że miasto zakupiło nieruchomość (na wysokości nastawni kolejowej), gdzie obecnie znajduje się stary budynek z rampą kolejową. Chodzi o teren od torów aż do ul. Górnej. Co tu planuje miasto? – Ten stary budynek zostanie wyburzony, a w jego miejscu powstanie nowoczesna zajezdnia autobusowa, z której będą wyjeżdżały autobusy do Warszawy oraz inne kursujące do sąsiednich gmin – mówi prezydent Otwocka. I dodaje, przystanek autobusowy, który znajduje się na ul. Świderskiej przy wieży ciśnień, zostanie przeniesiony na teren przy dworcu kolejowym (na wysokości bazaru „Rampa”). Miasto planuje także budowę ronda przy bazarku „Rampa”, na skrzyżowaniu ul. Orlej i ul. Świderskiej.
Co z zabytkowym domkiem dróżnika?
Niewykluczone, że to tutaj miasto przeniesie zabytkowy domek dróżnika, który od wielu lat popada w ruinę przy tunelu drogowym (Żeromskiego/Filipowicza). – Domek dróżnika zostanie rozebrany i zbudowany na nowo, czyli odrestaurowany dzięki wykonanej i będącej w posiadaniu miasta laserowej inwentaryzacji obiektu, która pozwala na jego 100%. odtworzenie z zachowaniem wszystkich detali i parametrów technicznych – zapewnia biuro prasowe otwockiego ratusza. – Obecnie miasto ma zabezpieczone pieniądze na wykonanie dokumentacji projektowej. Po jej wykonaniu będzie wiadomo, jaki jest szacowany koszt przedsięwzięcia, co pozwoli na podjęcie dalszych działań w zakresie planowania budowy, czyli m.in. ogłoszenia postępowania przetargowego – wyjaśnia otwocki urząd. – Jesteśmy na etapie wyboru nowej lokalizacji domku dróżniczka, o czym niebawem poinformujemy mieszkańców – mówi nam Kamil Mazek, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miasta Otwocka.
Co z wieżą ciśnień?
Budynek, który od lat popada w ruinę, prawdopodobnie nie doczeka się modernizacji ze względu na to, że wymaga generalnego i kosztownego remontu, m.in. wymiany dachu. – Na razie nie mamy sprecyzowanych planów dotyczących przyszłego zagospodarowania wieży ciśnień, choć nie wykluczamy możliwości podjęcia rozmów z miastem na ten temat. Przebudowa dworca nie obejmuje tego obszaru – wyjaśnia PKP S.A.
Txt./fot. Agnieszka Jaskulska, wizualizacje: PKP S.A.
Zbliża się budowa 4 torów do Otwocka. Utrudnienia potrwają ponad rok! Szczegóły inwestycji
.jpg)
INNE ARTYKUŁY:
Wybudowano już dwa nowe mosty na „801” w Otwocku. Zajrzeliśmy na plac budowy!
Zabytkowy domek dróżnika zostanie zdemontowany! Wiemy, dlaczego!
Nowe ronda na ul. Kołłątaja! Jak zmieni się układ komunikacyjny?
Dworzec w Celestynowie prawie gotowy, ale jeszcze nie dla pasażerów! Kiedy otwarcie? [FOTO]
To ona skazała Miśka na okrutną śmierć nad Wisłą. Teraz za to odpowie!
60-latek proponował seks nastolatce. Interwencja po telefonie zaufania
Weekendowy wypad na wieżę widokową i stawy. Jedna kładka czasowo zamknięta!
Nie żyje malutka dziewczynka. Co stało się na oddziale pediatrycznym w Otwocku?
Rusza budowa przychodni w Wiązownie. Kiedy powstanie? Co z przychodnią w Gliniance?
Nowe rondo na Żeromskiego i Reymonta! Wiemy, kiedy ruszy budowa?
Jest zielone światło na budowę tunelu w Celestynowie! Kiedy rozpocznie się inwestycja?
Rewitalizacja zapomnianej fontanny z syrenką. Jak zmieni się przestrzeń przy szpitalu? [FOTO]
Zmiany w odbiorze odpadów w Józefowie. Nowy operator i podział miasta na sektory. Co się zmieni?
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj