Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Świdrze gościli w partnerskiej szkole w mieście Lugoj w Rumunii. Oto dziennik ich wyprawy – napisany na gorąco przez samych uczniów. Przygodę czas zacząć!

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 im. Marii Konopnickiej w Otwocku jest realizatorem projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Projekt trwa od 7 października 2019 r. do 6 kwietnia 2020 r. W projekcie bierze udział 10 uczniów w wieku 13-16 lat oraz 4 opiekunów. W ramach projektu nawiązano współpracę i zrealizowano tygodniową mobilność zagraniczną do szkoły „Alexandru Rosca” Inclusive Education Center w Lugoj w Rumunii. Celem głównym projektu jest pokonywanie przez uczniów ograniczeń środowiskowych, materialnych i osobistych. Stąd też tytuł przewodni projektu: „Przekraczając granice” – „Beyond the Limits”.

Grupa młodzieży wraz z opiekunami wyruszyła w podróż do Rumunii wczesnym rankiem w niedzielę, 8 grudnia. Szczęśliwi, choć zmęczeni podróżą lotniczą do Monachium, a następnie do Timisoary, wszyscy dotarli do celu do miasta Lugoj. Oto ich relacja!

Dzień 1
W szkole partnerskiej w Lugoj zostaliśmy mile przywitani przez uczniów, którzy poczęstowali nas rumuńskim wypiekiem, a następnie zaprezentowali tradycyjny taniec w strojach ludowych.  Po prezentacji artystycznej zwiedziliśmy szkołę: sale lekcyjne, sale do terapii oraz pracownie krawiecką i tkacką. Wzięliśmy udział w zajęciach artystycznych.  Nasi uczniowie przygotowali prace na międzynarodową wystawę. Komponowaliśmy wspólnie muzykę  wykorzystując program multimedialny OptiMusic. Słodkie przerwy były okazją do lepszego poznania się uczniów i nauczycieli oraz przełamywania barier językowych.

Dzień 2

Dzisiaj realizowaliśmy Dzień Polski. Przedstawiliśmy polskie tradycje bożonarodzeniowe. Poprowadziliśmy zajęcia artystyczne, zaprezentowaliśmy różnorodne techniki zdobienia ozdób choinkowych i kartek świątecznych, stworzyliśmy wspólny łańcuch choinkowy. Na koniec dnia pani Ela poprowadziła zajęcia rekreacji ruchowej na basenie.

Dzień 3

Za nami kolejny dzień projektu.  Poznaliśmy dzisiaj tradycje i obyczaje obowiązujące w Rumunii. Podczas wspólnych warsztatów pirograficznych wykonaliśmy wypalane w drewnie ramki na zdjęcia. Metodą decoupage dekorowaliśmy wycięte ze sklejki aniołki, bombki, choinki, gwiazdki. Nasze prace wezmą udział w wystawie i kiermaszu charytatywnym organizowanym przez szkołę partnerską w Lugoj.

Dzień 4

Od rana prowadziliśmy zabawy ruchowe przy muzyce. Niezwykle interesujące zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej, które poprowadziła pani Ewa, okazały się całkowitą nowością dla naszych kolegów w szkole partnerskiej. Następnie grupa z Rumunii przygotowała dla nas zajęcia z wykorzystaniem narzędzi multimedialnych: Kahoot, Jigsaw oraz aplikacji Smartboard. W przerwie, po wspólnym obiedzie, Pani Adriana zaskoczyła nas słodką niespodzianką. Upiekła dla  wszystkich uczestników tort z logo projektu. Po południu poprowadziliśmy zajęcia kulinarne, podczas których młodzież z obu szkół wypiekała i dekorowała świąteczne pierniczki. Wieczorem wspólnie udaliśmy się na charytatywny kiermasz wytworów uczniów ze wszystkich grup.

Dzień 5

Ostatniego dnia projektu pojechaliśmy na wspólną wycieczkę do stadniny koni w  Herneacova, a następnie do Timisoary. Rano po śniadaniu wyruszyliśmy do stadniny koni, gdzie młodzież zwiedzała stajnię i jeździła konno. Na koniec naszej wizyty mogliśmy przejechać się bryczką po okolicy. Następnie udaliśmy się do historycznego miasta w Rumunii - Timisoary. Zwiedziliśmy Stare Miasto, w regionalnej karczmie zjedliśmy tradycyjny rumuński obiad i  udaliśmy się na przedświąteczne zakupy.

 

Nasz pobyt w Rumunii zakończyliśmy w sobotę, 14 grudnia. Wieczorem bezpiecznie wylądowaliśmy na lotnisku w Warszawie. Ten tydzień był dla nas niesamowitą przygodą, poznaliśmy fantastycznych i serdecznych ludzi, przywieźliśmy ze sobą miłe wspomnienia i nawiązaliśmy nowe przyjaźnie. Europa jest piękna – przekroczyliśmy granice!!!

Wychowawcy i uczniowie SOSW