Odliczamy dni do otwarcia ulubionej przeprawy!

Według wszelkich znaków na niebie i ziemi, już od 15 kwietnia 2019 roku rusza kolejna „edycja” przeprawy promowej między miejscowościami Karczew i Gassy. Od początku uruchomienia, ten sposób pokonywania Wisły stał się ulubioną atrakcją turystyczną i rewelacyjnym „skrótem”, pozwalając wycieczkowiczom z obu brzegów odwiedzać swoich sąsiadów przez rzekę, bez konieczności pokonywania kilometrów do mostu w Górze Kalwarii czy Siekierkowskiego.

w 2018 roku, podczas trwania prac remontowych na pierwszym z mostów, prom nie tylko był udogodnieniem dla pieszych czy rowerowych weekendowych wycieczkowiczów; znacznie ułatwiał pokonanie Wisły również samochodom, jeśli kierowca nie chciał czekać w korku, by przejechać mostem. Choć jego ładowność nie jest może olbrzymia, mimo wszystko zebrał wiele pochwał i zasłużył sobie na uznanie wśród zmotoryzowanych.

I tu – jak co roku – znowu nasuwa się pytanie – czy jest możliwe stworzenie przeprawy, która zniosłaby ograniczenia transportowe promu? Ponieważ stały most to olbrzymie wydatki, padały propozycje wykorzystania rozwiązań inżynieryjnych znanych już od stuleci – most pływający – a w tym konkretnym przypadku – zakup lub wypożyczenie od wojska w sezonie wiosna-jesień mostu pontonowego? Choć to znacznie mniejsze pieniądze, jednak byłaby to inwestycja na miarę województwa, a nie dwóch sąsiadujących z sobą powiatów; bo z takiego mostu korzystaliby właściwie wszyscy. Na ten moment – sprawa nierealna.

Co więc zostaje? Cieszyć się uroczymi chwilami podczas przeprawiania się przez Wisłę promem – wspólnymi pogaduszkami, oglądaniem widoków, robieniem zdjęć… Chwilami wytchnienia, zanim znów wsiądziemy na rower, żeby pojeździć wałem wiślanym u naszych sąsiadów „przez rzekę”.

Prom (wg ostatnich informacji) będzie kursować między 15 kwietnia a 25 listopada, codziennie – ale w zależności od pogody kursy mogą zostać odwołane.


Godziny kursowania – kwiecień – 31 sierpnia 2019 r.

pn-pt – 6:00 – 20:00
sobota – 8:00 – 20:00
niedziela – 9:00 – 20:00

Cennik:
Osoba dorosła – 3 zł (dzieci do 7 lat bezpłatnie) + dopłata za środek transportu:
- rower – 2 zł
- motocykl – 5 zł
- samochód osobowy – 9 zł
- samochód dostawczy (do 3,5 t) – 12 zł
- samochód dostawczy (pow. 3,5 t) – 15 zł
- przyczepa mała – 5 zł
- przyczepa duża – 9 zł