Prace archeologiczne w Otwocku. Co znaleziono pod ziemią? [FOTO]
W przedwojennym Otwocku większość mieszkańców stanowiła społeczność żydowska. W 1927 roku, 11 lat przed wybuchem wojny wybudowano piękną synagogę przy ul. Warszawskiej, pomiędzy ul. Leśną a ul. Willową, na wysokości otwockiego ratusza. Synagoga miała kilkadziesiąt metrów długości, a wejście do niej znajdowało się od strony stacji PKP Otwock.
Przypadkowe odkrycie
Historycy od wielu lat wiedzieli, że w tym miejscu stała kiedyś synagoga, jednak nikt nie spodziewał się, że kilkadziesiąt centymetrów pod ziemią znajdują się jej fragmenty – szczegóły opisywaliśmy w lipcu br. To historyczne znalezisko ujrzało światło dzienne dopiero po ponad 80 latach, podczas budowy ścieżki pieszo-rowerowej (inwestycja Starostwa Powiatowego w Otwocku). Robotnicy przypadkowo odkopali fragmenty murów i kolumn synagogi. O wszystkim powiadomiono otwocki ratusz, władze powiatu otwockiego i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
– Ocalałe elementy zostały zabezpieczone i zdeponowane na terenie dawnego Muzeum Ziemi Otwockiej – informował w lipcu mazowiecki konserwator zabytków. Budowy ścieżki jednak nie przerwano, a inwestycja zakończyła się w sierpniu.
Skrupulatne prace
Kilka dni temu rozpoczęto badania archeologiczne w miejscu, gdzie przed wojną stał żydowski dom modlitwy. Prace poprzedziły nieinwazyjne badania geofizyczne oraz analiza archiwalnych zdjęć lotniczych, które mają pomóc archeologom w określeniu lokalizacji pozostałości budynku. Badania, na zlecenie wojewódzkiego konserwatora zabytków, prowadzą archeolodzy z firmy „Wykop na Poziomie”. Skrupulatnie odkopują każdy odnaleziony fragment świątyni – na powierzchni widoczne są już części fundamentów, filarów i cegieł. Prace są dopiero na wstępnym etapie, ale już widać, że znalezisko jest w bardzo złym stanie. Archeolodzy starannie zabezpieczają każdy jego element.
W przyszłości w miejscu, gdzie stała synagoga, planowane jest ustawienie pamiątkowego postumentu.
Świątynia z witrażami
Żydowski dom modlitwy został zbudowany z rozmachem według projektu polskiej architektki Eugenii Jabłońskiej. Świątynia została ufundowana przez małżeństwo Szlamy i Chawy Goldbergów. Dom modlitwy wzniesiono w stylu klasycznym. Był parterowy, murowany i ozdobiony kolumnami oraz witrażami. Miał spadzisty dach z trójkątnymi tympanonami, które zdobiły gwiazdy Syjonu oraz tablice Mojżesza. Sala modlitwy składała się z trzech naw, a nad bocznymi nawami znajdowały się pomieszczenia dla kobiet.
Miejsce różnych uroczystości
Synagoga mogła pomieścić ponad 600 wiernych. Przed wojną odbywały się tam różnorodne uroczystości, nie tylko religijne. – Oprócz regularnych nabożeństw miały tam miejsce także ceremonie związane ze świętami narodowymi oraz istotnymi wydarzeniami, które miały miejsce w Polsce międzywojennej. To właśnie w tej synagodze celebrowano nabożeństwa w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz odzyskania niepodległości. Odprawiono tu także nabożeństwo żałobne po śmierci Józefa Piłsudskiego – opisuje Sebastian Rakowski, historyk, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka i współpracownik Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich.
Co się stało z synagogą Goldbergów?
Synagoga nie przetrwała. – Na przełomie września i października 1939 roku została spalona przez Niemców (z pożaru ocalały jedynie zwoje Tory), a następnie na ich rozkaz rozebrana rękoma żydowskich robotników przymusowych – wyjaśnia otwocki historyk Sebastian Rakowski. I dodaje, że po wojnie synagoga nie została odbudowana, a teren zarósł trawą i drzewami.
INNE ARTYKUŁY:
Alarm w Szkole Podstawowej nr 2 w Otwocku. Ewakuowano ponad 300 uczniów!
Strzały przed sklepem w Otwocku. Dramatyczne sceny przy dużym osiedlu
Dwa wypadki po zmroku. Potrącenia rowerzystów w Otwocku i Józefowie
Brutalna napaść na seniora w jego domu w Józefowie. Bandzior uciekł
To już pewne! Wiemy, kiedy otworzą trasę 801 w kierunku Warszawy!
Duża akcja służb mundurowych. Zamknięta ul. Narutowicza w Otwocku
Samochód dostawczy wbił się w rondo na ruchliwej trasie [AKTUALIZACJA]
Zielona perła Mazowsza. Weekendowy wypad na wieżę widokową i torfowiska
Gustlik z „Czterech pancernych” – ikona polskiego kina na muralu w Falenicy!
Drogowe rewolucje w gminie Sobienie Jeziory. Kiedy ruszy przebudowa ul. Warszawskiej?
Otwocki sąd skazał „Jaszczura” za antysemityzm
http://halootwock.pl/wiadomosci/otwocki-sad-skazal-jaszczura-za-antysemityzm/cid,18096,a
Gmina Sobienie Jeziory pod okiem kamer
http://halootwock.pl/wiadomosci/gmina-sobienie-jeziory-pod-okiem-kamer/cid,18130,a
Kreatywność na ścianach. Czy murale i graffiti upiększają przestrzeń, czy szpecą? [FOTO]
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj