Dokładnie 100 lat temu, 11 listopada 1918 roku Polska stała się krajem niepodległym. To niezwykle ważne wydarzenie świętowaliśmy przez cały bieżący rok. Ale właściwa rocznica odzyskania niepodległości przypada w najbliższą niedzielę. Sprawdźcie, co z tej okazji zaplanowano w poszczególnych gminach powiatu otwockiego!

OTWOCK:

Jubileuszowe obchody rozpoczną się w piątek, 9 listopada o godz.: 17:00 wieczorem poezji lokalnych poetów pt.: „Tu jest moja Ojczyzna” w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Lokalni twórcy skupieni w Kole Poetyckim Biblioteki wyrażą swą miłość do lokalnej ojczyzny, prezentując swoją twórczość, poświęconą naszemu miastu. W swych wierszach poeci nawiążą do historii miasta, lokalnych obyczajów, tradycji, bohaterów, architektury w stylu Świdermajer, unikalnej przyrody i klimatu dawnego miasta uzdrowiska. Dwie godziny później, w Amatorskim Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza osoby zainteresowane kulturą muzyczną, będą mogły wysłuchać koncertu „Arcydzieła Kameralistyki” odbywającego się w ramach muzycznego święta Miasta Otwocka - Europejskiego Festiwal Muzycznego. Koncert podczas którego wystąpią Otwock Festival Ensemble i Kama Grott-Tomaszek to przede wszystkim arcydzieła kameralistyki versus młodość i wirtuozeria, która jest niezbędna w kompozycjach takich jak "Souvenir de Florence" Piotra Czajkowskiego.

Muzyka będzie towarzyszyła również sobotnim obchodom 100-lecia odzyskania Niepodległości w Otwocku. Melomani będą mieli do wyboru koncerty odbywające się o godzinie 19:00 w dwóch lokalizacjach: ATM im. S.Jaracza oraz kościele pw. św. Wincentego a’ Paulo w Otwocku. Pierwsza z propozycji, przeznaczona jest dla fanów polskiej muzyki rozrywkowej lat 80-tych i 90-tych. W koncercie pt.: „Głosy Wolności”, przy akompaniamencie zespołu pod kierownictwem Michała Grotta, wystąpią dwie wspaniałe wokalistki: Paulina Przybysz i Ewelina Flinta. Warto pamiętać o wcześniejszym odebraniu biletu w kasie teatru (godzinę przed rozpoczęciem!), bo ilość miejsc jest ograniczona!

Jeśli natomiast wolicie klasykę, to z pewnością przypadnie Wam do gustu druga z propozycji, czyli koncert pt.: „Ojczyzno ma” w kościele pw. św. Wincentego a’ Paulo podczas którego wystąpią: sopran Alicja Bieńkowska oraz Chór „Lira” pod dyrekcją Czesława Woszczyka. Usłyszymy m.in.: utwory Michała Kleofasa Ogińskiego, Stanisława Moniuszko, Feliksa Nowowiejskiego, Ludomira Różyckiego, Giuseppe de Marzi, Czesława Majewskiego przy akompaniamencie Agnieszki Stachurskiej.

Główne obchody 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczną się w niedzielę, 11 listopada o godzinie 9:30 uroczystą msza święta w kościele św. Wincentego a’ Paulo w Otwocku. Następnie ulicami: Kościelną i Tadeusza Kościuszki przejdzie przemarsz uczestników wydarzenia oraz pocztów sztandarowych pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbędzie się uroczystość patriotyczna.

Po jej zakończeniu, wszyscy zebrani będą mieli okazję uczestnictwa w uroczystej paradzie ku czci 100-lecia odzyskania Niepodległości, która przejdzie ulicami miasta: Tadeusza Kościuszki, Stefana Żeromskiego, Generała Juliana Filipowicza, Józefa Poniatowskiego i zakończy się na terenie Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury, gdzie odbędzie się piknik historyczny z udziałem grup rekonstrukcyjnych. W wydarzeniu udział wezmą: Muzeum 2 Korpusu w Józefowie, Bractwo Strzelców Kurkowych „Lechity”, Klub Motocyklowy ZRYW, Otwocki Klub Pojazdów Zabytkowych „Oldtimer Otwock.

Nie zabraknie także występów artystycznych, patriotycznego karaoke, konkursów a dodatkową atrakcją będzie fotobudka z okolicznościowymi zdjęciami. Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, Urząd Miasta Otwocka przygotował specjalne upominki dla uczestników, które będą przekazywane podczas uroczystości na stoisku promocyjnym Miasta Otwocka. Na uczestników pikniku, którzy zgłodnieją czekał będzie darmowy posiłek.

W niedzielne popołudnie o godzinie 16:00 w kościele pw. św. Wincentego a’ Paulo w Otwocku odbędzie się finałowy koncert XV Europejskiego Festiwal Muzycznego w Otwocku „Tylko Polska Muzyka”, podczas którego wysłuchamy utwory największych narodowych kompozytorów Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki w interpretacji młodych acz utytułowanych Artystów: Gabrieli Gołaszewskiej - sopran, pianisty Krzysztofa Trzaskowskiego oraz orkiestry festiwalowej pod dyrekcją Jana Staniendy.

Otwockie obchody Święta Niepodległości zakończy spektakl poetycki „Piosenka w drodze do Niepodległej”, który rozpocznie się o godzinie 18:00 w „Jaraczu”. Spektakl to montaż piosenek z dwóch ważnych dla Polski okresów. W wydarzeniu wystąpią: Stanisław Górka oraz Wojciech Machnicki przy akompaniamencie Zbigniewa Rymarza.

Miejskim obchodom 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości towarzyszyć będą: wystawa laureatów konkursu plastycznego ze Szkoły Podstawowej Nr 4 o tematyce Niepodległościowej w budynku ATM im. S. Jaracza w Otwocku oraz wystawa plenerowa poświęcona Odzyskaniu Niepodległości z małym kontekstem otwockim na Skwerze Szarych Szeregów.

Wstęp na wszystkie wspomniane wydarzenia jest bezpłatny.

KARCZEW:

W niedzielę (11 listopada), o godz.: 11:30 rozpocznie się przemarsz kolumny marszowej do Kościoła Św. Wita w Karczewie, gdzie w samo południe rozpocznie się uroczysta msza św. Następnie, wszyscy zbiorą się na Skwerze im. Rotmistrza Witolda Pileckiego przy Pomniku Orła Białego. Tę część uroczystości zakończy koncert Orkiestry Dętej OSP Karczew na Rynku Zygmunta Starego. O godz. 16.00 wszyscy chętni mogą wziąć udział w ognisku patriotycznym przy kościele.

JÓZEFÓW:

Józefowskie obchody rozpoczną się w sobotę, 10 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury. Na godz.: 18:00 zaplanowano koncert pt.: „Kocham wolność” w wykonaniu zespołów Mokka i Mała Mokka. Usłyszymy wiele pieśni patriotycznych takich jak: „Piechota”, „Dziewczyna z granatem w ręce”, „Obława” i „Mury”. W niedzielę, 11 listopada józefowianie wezmą udział w mszy św. w kościele pw. MB Częstochowskiej (początek o godz.: 11:30), a następnie przejdą na skwer na rogu ulic Piłsudskiego i Wyszyńskiego, na którym o godzinie 13:00 nastąpi odsłonięcie pomnika marszałka i zakopana zostanie józefowska kapsuła czasu. Pół godziny później ponownie usłyszymy zespoły Mokka i Mała Mokka, a dokładnie o godz. 14:00 wystartuje tegoroczny Bieg Niepodległości.

CELESTYNÓW:

W sobotę, 10 listopada (w godzinach: 12-15) Hufiec ZHP Celestynów zaprasza dzieci, młodzież i całe rodziny do udziału w grze miejskiej pn.: „Superbohaterowie Stulecia”. W niedzielę, 11 listopada o godz.: 11.30 w Kościele Parafialnym odbędzie się koncert pt.: „Ojczystej pieśni toń w wykonaniu Magdaleny Kotarskiej (sopran) i Stanisława Łopuszyńskiego (fortepian), a tuż po nim, w samo południe uroczysta msza święta i złożenie kwiatów pod pomnikiem Dziesięciolecia Niepodległości. Celestynów postanowił dopełnić obchody tego dnia w niebanalny sposób – na sportowo. O godz. 15:00 na Hali Sportowej przy ul. Hilarego Koprowskiego 2 rozegra się turniej piłki siatkowej, a drużyny tworzyć będą samorządowcy, pracownicy oświaty i służb mundurowych i przedsiębiorcy. Wspólnie otworzymy też wystawę „Dla Niepodległej”.

WIĄZOWNA:

Obchody rozpoczną się 11 listopada o godz. 16.00 mszą świętą w Kościele św. Pawła Apostoła w Zakręcie. Uroczystość zwieńczy poetycko-muzyczna wieczornica w Szkole podstawowej im. Cypriana Kamila Norwida.

SOBIENIE-JEZIORY:

Sobieńskie wydarzenia upamiętniające setną rocznicę odzyskania niepodległości zainauguruje już w piątek, 9 listopada (o godz..: 11:11!) wspólne śpiewanie hymnu w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II. Grono pedagogiczne i społeczność uczniowska zapraszają też do wspólnego świętowania w niedzielę, 11 listopada. Uczestnicy obchodów spotkają się pod szkołą o godzinie 11:00 i przejdą do kościoła pw. Wszystkich Świętych, gdzie odbędzie się uroczysta msza święta. Nie zabraknie też części artystycznej. Dzieci i młodzież przygotowały występ pt. „Droga do wolności, który zobaczymy w ich szkole o godzinie 13:00.

OSIECK:

Główna msza poświęcona Dniu Niepodległości rozpocznie się w niedzielę (11 listopada) o godz.: 11:30 w Kościele Parafialnym św. Bartłomieja Apostoła. Jednak najważniejszym punktem obchodów będzie IV Bieg Integracyjny pod patronatem Wójta i Rady Gminy Osieck dedykowany 100-leciu odzyskania niepodległości. Aby wziąć w nim udział konieczne jest wcześniejsze zapisanie się (do 9 listopada!) w sekretariacie UG Osieck osobiście, telefonicznie pod nr tel.: (25) 685 70 26 lub mailowo: ugosieck@gminaosieck.pl. Nie zabraknie też występów artystycznych! O godzinie 13:00 na terenie miejscowej szkoły podstawowej rozpocznie się pokaz rekonstrukcyjny zatytułowany: „Lancą i szablą” oraz akcja „Niepodległa do hymnu”. Miłośnicy nordic walking wezmą też udział w zawodach. A na wszystkich uczestników, którzy zgłodnieją czekać będzie pyszna grochówka i słodki poczęstunek.

KOŁBIEL:

Dzieci i młodzież z kołbielskich placówek postanowiły uczcić 100 lecie odzyskania niepodległości biorąc udział w ogólnopolskim biciu rekordu w śpiewaniu hymnu. To w piątek, 9 listopada dokładnie o godz.: 11:11. Nieco później, o godz.: 17:00 w placówce odbędzie się inscenizacja wydarzeń historycznych, wielki test wiedzy o Polsce i koncert w wykonaniu członków klubu seniora „Zawsze Młodzi” oraz chóru międzypokoleniowego „Kanon” z Siennicy.

Na niedzielę, 11 listopada władze gminy zaplanowały m.in.: odsłonięcie pomnika niepodległości pod urzędem, mszę św. (o godz.: 12:30) oraz koncert organowy Agnieszki Rybak, któremu towarzyszył będzie multimedialny pokaz zdjęć. A także: wieczornicę i wspólne śpiewanie pieśni na placu kościelnym.