Grudzień to szczególny miesiąc. Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie, więc już teraz myślimy o pięknym przystrojeniu domu i prezentach dla naszych bliskich. Warto jednak pomyśleć również o osobach spoza najbliższego grona, które potrzebują wsparcia.

Okazji do udzielenia pomocy, zarówno materialnej jak i rzeczowej jest bardzo wiele. Wystarczy wspomnieć ogólnopolską Szlachetną paczkę. W pierwszym etapie, wolontariusze odwiedzają potrzebujące rodziny i sporządzają ich opisy. W kolejnym, kontaktują się z darczyńcami i pośredniczą w niesieniu pomocy. Darczyńcą może zostać każdy, kto w czasie trwania projektu wejdzie na stronę www.szlachetnapaczka.pl i z bazy rodzin wybierze tę, której historia najbardziej go ujęła. Warunek jest jeden – należy wybrać rodzinę ze swojego rejonu. Opisy rodzin uwzględniają najważniejsze potrzeby jej członków. Warto więc przemyśleć, czy jesteśmy w stanie zapewnić wymienione potrzeby. Finał całej akcji odbędzie się 8 i 9 grudnia. Wtedy to wolontariusze z darczyńcami (opcjonalnie) odwiedzą rodziny i wręczą świąteczne paczki. Darczyńcą może być grupa przyjaciół, znajomych z pracy, czy szkolna klasa, bo przecież jak brzmi jedno z haseł Szlachetnej Paczki: „W drużynie siła!” Co ciekawe, zarówno wolontariusze jak i darczyńcy akcji zostają z nią na długie lata. Czemu to robią? Jak zdradza jeden z ofiarodawców: -Nie ma nic lepszego niż poczucie, że dzięki tobie komuś żyje się lepiej! Można więc powiedzieć, że pomoc uzależnia. Związane z nią emocje dają bowiem wielki zastrzyk energii. Wielu darczyńców pomaga już od kilku lat. Co roku, mobilizują stały zespół przyjaciół bądź zbierają nową ekipę. Robią wszystko, żeby paczka była dopięta na ostatni guzik. -To ważne, żeby wsłuchać się w potrzeby rodzin. Im bardziej się postaramy, tym większa radość w ich oczach i nadzieja na przyszłość - apeluje z kolei jeden z SuperW i dodaje, że jeśli nie jesteśmy w stanie sami stworzyć paczki, ani zebrać grupy, która nam w tym pomoże, to możemy zadziałać w inny sposób np. wpłacając konkretną sumę na konto Paczki. O tej i innych formach pomocy dowiecie się więcej wchodząc na oficjalną stronę akcji.


Przedgwiazdkowy jarmark ogólnojózkowy

Kolejną akcją, dzięki której możemy wesprzeć potrzebujących jest Gwiazdobranie i Dawanie, które w tym roku wspierają m.in. Grzegorz Markowski i Paulina Przybysz z zespołu „Sistars”. Inicjatywa ta powstała w 2007 roku z myślą o chorych i niepełnosprawnych dzieciach – mieszkańcach Józefowa. Co ciekawe, idea józefowskiego jarmarku przedgwiazdkowego zrodziła się na forum internetowym. Mieszkańcy zamierzali wówczas zorganizować miejscową rozrywkę w stylu „konkurs na najlepszą nalewkę, ciasto itp.”. Uznali jednak, że dobrze byłoby aby imprezie przyświecał jakiś szczytny cel. -Problemem było miejsce, bo chętnych do działania nie brakowało. Przyjęły nas wtedy gościnne progi Domu Nauki i Sztuki – wspominają pomysłodawcy. Organizatorzy nawiązali wówczas współpracę z Fundacją Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, która wskazała im małych mieszkańców Józefowa, najbardziej potrzebujących pomocy. -Czytając o ich schorzeniach utwierdzaliśmy się w przekonaniu, że to, co robimy ma sens, że nie zmienimy świata, nie uwolnimy tych dzieci od bólu i cierpienia, ale możemy choć w niewielkim stopniu wspomóc ich rodziny. Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą” wydawała się idealna – dodają.

Pierwsze Gwiazdobranie odbyło się 9 grudnia 2017 roku, a zainteresowanie mieszkańców Józefowa przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Dom Nauki i Sztuki pękał w szwach. Była aukcja cennych przedmiotów podarowanych przez rodzimych artystów, loteria z fantami od darczyńców, kawiarenka ze słodkościami oraz stoiska z rękodziełem. Nie zabrakło też Mikołaja oraz wspólnego śpiewania. Tego dnia udało się zebrać 4730zł, które zostały przekazane na indywidualne konta dwóch podopiecznych Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Rok później, bogatsi o o doświadczenie organizatorzy, aby udoskonalić imprezę postanowili przenieść ją do Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie. Również tym razem józefowianie nie zawiedli i dzięki ich hojności udało się pozyskać 5846zł na pomoc dla dwójki dzieci. Trzeci Przedgwiazdkowy Jarmark Gwiazdobraniowy odbył się 13 grudnia 2009 roku w Gimnazjum nr 1 w Józefowie. Tym razem to sami artyści i przedsiębiorcy zabiegali o możliwość zaprezentowania swoich wyrobów podczas wydarzenia. Była też część artystyczna, podczas której wystąpili józefowianie oraz Ania Przybysz z chórem gospel. Kolejnym edycjom Gwiazdobrania towarzyszyły nowe wydarzenia takie jak: Turniej piłki halowej „GwiazdoGranie” w Integracyjnym Centrum Sportu i Rekreacji, a także Gwiazdochody, Gwiazdoping i Gwiazdopływanie. Od ośmiu lat józefowska akcja może się też pochwalić własną piosenką, autorstwa zespołu Undergrut, którą uczestnicy śpiewają razem na zakończenie jarmarku.

Tegoroczny finał Gwiazdobrania i Dawania odbędzie się w niedzielę, 9 grudnia i jak co roku będzie świetną okazją do wsparcia finansowego chorych i niepełnosprawnych dzieci, mieszkańców miasta i podopiecznych Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Będzie to można zrobić na przykład podczas jednej z aukcji, które będą odbywały się między godz.: 12:00 a 19:00. Ale finał GiD to również gwarancja wspaniałej zabawy! Nie zabraknie więc występów artystycznych w wykonaniu uzdolnionych dzieci i młodzieży z Józefowskich szkół, pokazu tańca cygańskiego oraz ciekawych warsztatów i zawodów sportowych. Będzie też można nabyć coś ciekawego na wyprzedaży garażowej w ICSiR. Wszelkie niezbędne szczegóły dotyczące tegorocznego finału Gwiazdobrania, w tym program, opisy wydarzeń i wszystkie lokalizacje, znajdziecie na stronie: http://www.gwiazdobranie.pl lub na FB wydarzenia! Przypominamy, że całkowity dochód z jarmarku, zostanie przeznaczony dla chorych dzieci z Józefowa.

Nie bądź sknera...

Wspaniałą inicjatywą mającą na celu niesienie pomocy jest również „Nie bądź sknera, kup pampera”. Tegoroczna, piąta już zbiórka przeznaczona jest dla:

-Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego (IOP) w Otwocku, którego podopiecznymi są noworodki i niemowlęta - dzieci niechciane, pozostawione po urodzeniu w szpitalu, w oknach życia, odebrane rodzicom na skutek interwencji sądu lub policji, przyniesione dobrowolnie przez rodziców.

-Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Karszewie-Czubakach, który prowadzony jest przez Fundację Odzyskać Radość i zapewniając opiekę, pomaga edukować i rehabilitować porzucone dzieci oraz młodzież z niepełnosprawnościami.

-„Misji Pomocy” - organizacji społecznej działającej na rzecz osób i rodzin w potrzebie
Jak można pomóc? Na przykład przynosząc jeden z produktów, które znajdują się na liście. Są to rzeczy ogólnie dostępne m.in.: we wszystkich drogeriach, ale również supermarketach lub zwykłych niedużych sklepach.
-Nikogo do charytatywności nie zmuszamy. Pomaga ten, kto chce i w jakiej skali mu odpowiada. Można wydać niecałe 3zł na słoiczek, można kupić więcej. Każda pomoc jest cenna! - mówią organizatorki akcji: Kinga Błaszczyk i Paulina Stepków.

Wśród artykułów, które są niezbędne dla maluszków z IOP-u znajdują się:
-pieluchy w rozmiarach 2, 3, 4, 4+, 5, 6
-chusteczki nawilżane
-obiadki, deserki i kaszki dla niemowląt
-podkłady higieniczne
-mleka modyfikowane (Enfamil AR, Puramino, Bebilon Pepti 1 i 2)
-kosmetyki pielęgnacyjne dla niemowląt (np. Octenisept, Linomag, Sudocremy, kremy, emolienty itp.)
-chemia dla niemowląt (proszki do prania, płyny do płukania)
-artykuły do pielęgnacji (płyny antyseptyczne, rękawiczki nitryowe w rozm. S i M)
Można je dostarczyć w następujące miejsca:
-Józefów – Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji (ICSiR) ul. Długa 44, czynne pn-nd 06:00-22:00
-Otwock – PMDK, ul Poniatowskiego 10, czynne pn-sob 06:00-22:00, nd 06:00-17:00
-W-wa Międzylesie – „Cafe Peron”, ul Patriotów 303, czynne pn-sob 08:00-23:00, nd 09:00-22:00
-W-wa Marysin – klub sportowy „CrossFit Deception”, ul. Goździków 29/31, czynne pn-sob 06:30-22:00
Organizatorki zastrzegają, że są to główne punkty zbiórki, jednak z dnia na dzień ich przybywa. Informacje o kolejnych będą się na bieżąco pojawiały na facebookowym wydarzeniu akcji. Każda osoba lub instytucja, która zamierza zorganizować wewnętrzną zbiórkę, potrzebuje pomocy w transporcie rzeczy lub potrzebuje więcej informacji powinna skontaktować się z Kingą Błaszczyk (506-380-574) lub Pauliną Stepków (500-313-033)
Pomagać można również wpłacając dowolną kwotę pieniężną na konto Fundacji, albo wpisując w tytule nazwę akcji, przekazując 1% podatku. Wszelkie dane: nr konta, adresy, nr KRS – znajdują się na oficjalnych stronach Fundacji.


Gwiazdka do nieba zabłyśnie w Osiecku

W niedzielę, 16 grudnia w sali OSP Osieck odbędzie się finał 9 edycji wspaniałej akcji dedykowanej najmłodszym mieszkańcom gminy Osieck. W ubiegłym roku, podczas „Gwiazdki do nieba”, bo o niej mowa, udało się uszczęśliwić około 250 dzieci. Nie byłoby to możliwe bez hojnego wsparcia darczyńców. Organizatorzy czyli: Wójt Gminy Osieck, Karolina Zowczak, Sołtys Osiecka - Jacek Mętrak oraz dzielni druhowie z OSP i Stowarzyszenie Przyjaciół Osiecka liczą na to, że podczas tegorocznej imprezy uda się podwoić ten wynik. My również na to liczymy! Dlatego jako oficjalny patron medialny i współorganizator wydarzenia gorąco apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc! Podczas tegorocznego finału, nie zabraknie pięknych Jasełek w wykonaniu zdolnych artystów z Osiecka i wspólnego kolędowania. Będą też prawdziwe gwiazdy i osobistości ze świata ShowBiznesu. Jak udało nam się ustalić, w wydarzeniu weźmie udział również sam Święty Mikołaj! Trudno się więc dziwić, że Osiecką Gwiazdką do nieba zainteresowały się krajowe media: Superstacja, Nobox TV, Radio Kolor i Radio Fama. Nadal prowadzimy też rozmowy z innymi partnerami medialnymi. Jeśli więc macie ochotę zostać sponsorami lub w inny sposób pomóc w organizacji Gwiazdki do nieba, to koniecznie skontaktujcie się z nami! Więcej informacji przekaże Wam Marika Kępa, telefonicznie pod numerem tel.: 530 708 796 lub mailowo: marika.kepa@printmedia24. Zapraszamy też serdecznie do udziału w wydarzeniu! Jeśli jednak nie uda się Wam dotrzeć do OSP Osieck, to nic straconego! Relację wideo z GdN znajdziecie na naszym facebookowym fanpage'u!


Z myślą o czworonożnych

Grudzień to czas, w którym naszej pomocy bardzo potrzebują także zwierzęta. Dlatego już dziś zapraszamy do udziału w naszej Zimowej Zbiórce dla Schroniska w Celestynowie! Początkowo, miała to być wewnętrzna akcja w Halootwock.pl i Printmedia24.pl, ale postanowiliśmy utworzyć wydarzenie na FB, by jeszcze więcej osób mogło do niej dołączyć! Co zbieramy? Wszystko! Co się przyda:
-karma sucha i mokra
-miski
-koce
-zabawki
-smycze
-obroże
A także materiały biurowe dla Pracowników Schroniska. Wszystko przekażemy do Schroniska we własnym zakresie w tygodniu poprzedzającym święta. Jesteśmy głęboko przekonani, że lepszego prezentu zwierzaki nie mogłyby sobie wymarzyć! Uwaga! Do każdego kilograma karmy, który od Was dostaniemy dopłacamy 1zł na konto Schroniska (do 500kg=500zł). Wszyscy darczyńcy otrzymają dodatkowo 10% rabatu na wszystkie fotogadżety z oferty Printmedia24.pl. Podarki można złożyć w naszym dowolnym punkcie m.in.: w Celestynowie przy ul. Osieckiej 2 do 16 grudnia. Datki możecie też wpłacać bezpośrednio na konto schroniskaKochani! Wielokrotnie pokazaliście, że macie wielkie serca i chętnie pomagacie tym, którzy potrzebują wsparcia. Jesteśmy więc przekonani, że i tym razem nie zawiedziecie! Udział w przedstawionych przez nas akcjach z pewnością sprawi, że nadchodzące Boże Narodzenie będzie piękniejsze dla dzieci i młodzieży z naszego powiatu oraz Celestyniaków, które tak bardzo tęsknią za swoim „człowiekiem”. Dlatego już dziś serdecznie Wam dziękujemy za okazane wsparcie! Pamiętajcie, że dobro wraca i być może kiedyś, to Wy skorzystacie z pomocy innych!