„Dziecko to taki patriota mały, na co dzień, a nie od święta. Polską znam flagę i polskie godło, Hymn ojczysty pamiętam” - śpiewały 12 listopada maluchy z Przedszkola nr 17 w Otwocku przy ul Czaplickiego 7a, na Uroczystości zorganizowanej z okazji 101 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Zaproszeni goście byli bardzo wzruszeni i z łezką w oku patrzyli na swoje pociechy. Dzieci, rodzice, dziadkowie i pracownicy Przedszkola zaśpiewali razem cztery zwrotki Hymnu.  Przedszkolaki pięknie zaprezentowały się przed publicznością, a patriotyczne wiersze, piosenki i tańce w ich wykonaniu podbiły serca widzów.

Przedszkole nr 17 w Otwocku  podjęło się  działań, które otwierają dziecięce serca i umysły na kraj ojczysty i ludzi w nim żyjących. Za udział w pierwszej edycji  Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna Nasza Polska Cała" otrzymaliśmy podziękowanie od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, w którym zaznaczał, że: - Od tego, jaki obraz Ojczyzny kształtuje się w umyśle i sercu dziecka zależeć będzie, czy wejdzie ono w dorosłe życie świadome swojej tożsamości narodowej, pełne przywiązania do kraju ojczystego i ludzi w nim żyjących.

W tym roku po raz drugi przyłączyliśmy się do  Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna Nasza Polska Cała". We wrześniu w salach wszystkich grup zostały zorganizowane kąciki patriotyczne. Włączyliśmy się do Akcji MEN #Szkoła pamięta – uprzątnęliśmy teren wokół kamienia Pamięci Żydów Otwockich. Jak co roku zapaliliśmy znicze w miejscach pamięci:  Kamieniu Pamięci Żydów Otwockich rozstrzelanych w tym miejscu w sierpniu i wrześniu 1942 r. przez niemieckich okupantów, jest to tradycją przedszkola od ponad dwudziestu lat. Przed Pomnikiem ku czci marszałka Józefa Piłsudskiego, pomnikiem Szarych Szeregów, pomniku poświęconym poległym w tym miejscu 3 kwietnia 1944 r. żołnierzom AK pchor. Apolinaremu Akajewiczowi ps. "San" i pchor. Ryszardowi Barańskiemu ps. "Okrzeja", tablicą upamiętniającą nauczycieli prowadzących tajne nauczanie na terenie Otwocka w okresie okupacji hitlerowskiej.

Poznawaliśmy tradycje kołbielskie – zapoznawaliśmy się z tradycjami naszego regionu, oglądaliśmy chatę kołbielską i zgromadzone w niej dawne sprzęty. Uczyliśmy się jak wykonać  kołbielską wycinankę.

Jola Jóźwicka i Elżbieta Merk

 

Fragment listu prezydenta, Andrzeja Dudy skierowanego do Dzieci i pedagogów z Przedszkola nr 17:

„Szanowni Państwo!

Pragnę bardzo serdecznie pozdrowić wszystkich Państwa i gorąco Państwu podziękować za udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna nasza Polska cała”, upamiętniającym setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To znakomita oddolna inicjatywa, która zjednała wiele osób i placówek edukacyjnych. Jestem niezmiernie zbudowany faktem, że Państwa wysiłek, podjęty z myślą o rozwijaniu talentów młodych ludzi i kształtowaniu ich w duchu patriotyzmu, wzmocnił przedszkolną i szkolną wspólnotę w Polsce i za granicą.

Niech przypomina Wam o tym flaga Rzeczpospolitej Polskiej. Przyjmijcie, proszę, ten czcigodny symbol naszej tożsamości, znak przynależności do polskiej wspólnoty. Niech będzie stale obecna pośród Was, a szczególnie w czasie obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości- jubileuszu, który łączy wszystkich Polaków w kraju i za granicą.”