Otwockie afery? Finał procesu prezydenta miasta i byłego sekretarza
Proces cywilny toczył się kilka miesięcy. Prezydent Otwocka, Jarosław Margielski, pozwał byłego sekretarza miasta, Piotra Bartoszewskiego. Chodziło o spór dotyczący skażenia wód podziemnych i wycieku danych z miejskich serwerów, o których było głośno pod koniec 2021 roku.
Skażona woda
Wtedy Urząd Miasta Otwock poinformował, że (12 lat wcześniej) w 2009 roku wody podziemne w centrum miasta zostały skażone rakotwórczymi związkami chloru pochodzącymi ze starej pralni (był to zakład państwowy), która mieściła się przy ul. Wawerskiej. Otwocki ratusz podkreślał, że ówczesne władze i OPWiK zleciły badania wód gruntowych, które wykazały jej skażenie, ale jednocześnie nie poinformowały skutecznie wszystkich mieszkańców o zagrożeniu. O wszystkim jednak powiadomiono m.in. starostwo powiatowe, prokuraturę, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, a także służby sanitarne.
Komunikat dotyczący skażenia wód, który opublikowano pod koniec 2021 roku, zaniepokoił, a wręcz przeraził niektórych mieszkańców Otwocka, zwłaszcza otwockich Kresów. Przez wiele tygodni nie mogli korzystać z własnych ujęć (do celów spożywczych) – wyznaczono ujęcia wody, z których mogli pobierać wodę do pojemników. Miasto zleciło badania wód gruntowych (pobrano 200 próbek z ujęć wody od mieszkańców otwockich Kresów). Wyniki potwierdziły, że w kilku przypadkach jest przekroczona zawartość toksycznych związków. – Mieszkańcy zostali poinformowani o wynikach – zapewniał otwocki ratusz. Ci mieszkańcy mogli liczyć na podłączenie swoich nieruchomości do sieci wodociągowej na preferencyjnych warunkach.
Wyciek danych
Były sekretarz miasta Piotr Bartoszewski uważał, że prezydent Otwocka zataił prawdę o skażeniu wód, a także o ataku hakerskim na urząd miasta. W październiku 2021 rok hakerzy zaatakowali miejskie serwery, z którego wyciekły wrażliwe dane mieszkańców, takie jak imiona, nazwiska, adresy, numery telefonów, PESEL-i czy dowodów osobistych. Do tego przestępcy zaszyfrowali dane na serwerach urzędu, utrudniając pracę przy obsłudze mieszkańców, m.in. w zakresie wydawania Biletów Metropolitalnych, Kart Dużej Rodziny, Kart Rodzina 3+, uiszczania opłat za gospodarowanie odpadami czy załatwiania spraw podatkowych. Sprawcy zniszczyli na koniec bazę danych, a wszystkie utracone informacje trzeba było uzupełniać z powrotem ręcznie, bo nie istniała kopia zapasowa. Potem miasto uporało się z problemem i zainwestowało w nowoczesne zabezpieczenia serwerów.
(Nie) prawda i zarzuty
Były sekretarz Otwocka Piotr Bartoszewski uważał, że prezydent miasta ukrywał prawdę i napisał list do mieszkańców, w którym podkreślił, że „nie ma mojej zgody na okłamywanie mieszkańców”. Były sekretarz uważał, że prezydent Otwocka wiedział o skażeniu wód podziemnych, ale poinformował o tym dopiero w grudniu 2021 roku, czyli kilka tygodni po tym, jak doszło do wycieku danych z miejskich serwerów. Zdaniem Bartoszewskiego chodziło o odwrócenie uwagi od wycieku danych i skupieniu uwagi na skażeniu wody.
Finalnie prezydent Otwocka uznał zarzuty Bartoszewskiego za bezzasadne i kłamliwe, które naruszały jego dobra osobiste. Dlatego złożył przeciw byłemu sekretarzowi pozew cywilny do sądu w Warszawie, domagając się odszkodowania.
Władze miasta zapewniały, że o skażeniu wód dowiedziały się przypadkiem pod koniec 2021 roku m.in. z ujawnionych przez Państwowy Instytut Geologiczny (PIG) archiwalnych dokumentów z 2009 roku. Wtedy miasto badało wody gruntowe, bo planowało budowę komunalnej stacji paliw przy ul. Kraszewskiego.
Podczas procesu sąd wziął pod uwagę m.in. raport dotyczący skażenia wód w 2009 roku, który trafił do prezydenta miasta znacznie wcześniej, ale z uwagi na to, że sprawa była przedawniona. Badania wody, które przeprowadzono w późniejszym czasie, wykazywały raczej prawidłowe wartości, chociaż w kilku przypadkach były one wyższe, co finalnie doprowadziło do tego, że otwocki samorząd wydał komunikat.
Wyrok jest nieprawomocny
W środę, 31 lipca Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie oddalił pozew Jarosława Margielskiego przeciwko Bartoszewskiemu. Uznał, że informacje, które przekazał mieszkańcom były sekretarz, są zgodne z rzeczywistością, natomiast Jarosław Margielski miał wiedzę o możliwym zatruciu wody znacznie wcześniej niż grudzień 2021 rok. Według sądu treść listu do mieszkańców nie mogła prowadzić do naruszenia dóbr osobistych Margielskiego. Wymiar sprawiedliwości podkreślił również, że Bartoszewski, będąc sekretarzem miasta również, wiedział o skażeniu wód i nic z tym nie zrobił.
Sąd oddalił powództwo Margielskiego i zasądził na rzecz Bartoszewskiego zwrot kosztów procesu. Wyrok nie jest prawomocny. Jarosław Margielski prawdopodobnie będzie się od niego odwoływał.
Niewygodne decyzje
Władze Otwocka podkreślają, że w ostatnich latach prezydent miasta podjął szereg niewygodnych działań wobec pewnych grup interesów w mieście, m.in. biznesu śmieciowego, dlatego niektórym środowiskom zależy na zdyskredytowaniu prezydenta Otwocka.
Były sekretarz miasta był pracownikiem jednej z prywatnych firm gospodarujących odpadami komunalnymi.
INNE ARTYKUŁY:
Tragedia na krajowej „50”. Jakie są wstępne ustalenia śledczych?
Cleo i Enej na scenie! To będzie gorący sierpniowy weekend!
Akcja ratunkowa na budowie w Józefowie. Na miejscu lądował medyczny śmigłowiec!
Interwencja służb na ul. Majowej w Otwocku. Jedna osoba trafiła do szpitala
Gdzie nie będzie prądu w powiecie otwockim?
http://halootwock.pl/wiadomosci/gdzie-nie-bedzie-pradu-w-powiecie-otwockim/cid,17888,a
Wraca połączenie autobusowe przez Wisłę! Znamy rozkład jazdy!
DeMono w Karczewie! Jakie atrakcje czekają na mieszkańców?
http://halootwock.pl/wiadomosci/demono-w-karczewie-jakie-atrakcje-czekaja-na-mieszkancow/cid,17884,a
Bankomat przy Społem w centrum zlikwidowany po 16 latach. Dlaczego?
Pożar dawnego pensjonatu przy ul. Reymonta. Zostały tylko zgliszcza! [FOTO]
Nowa zajezdnia autobusowa, ronda i więcej miejsc parkingowych! Szczegóły projektu!
Ekspres W1 zatrzyma się na nowych przystankach. Mamy rozkład jazdy!
Dworzec w Celestynowie prawie gotowy, ale jeszcze nie dla pasażerów! Kiedy otwarcie? [FOTO]
Nowa sala widowiskowa na 300 osób. Co będzie na trzech kondygnacjach? Szczegóły projektu!
http://halootwock.pl/wiadomosci/nowa-sala-widowiskowa-na-300-osob-co-bedzie-na-trzech-kondygnacjach-szczegoly-projektu/cid,17804,a
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj