Sprawdź, co się zmieniło i czy musisz wymienić dotychczasowy dokument!

Od dziś wydawane są nowe "lejce", jak popularnie kierowcy nazywają prawo jazdy. Nowe w nich jest to, że zniknęło pole danych adresowych posiadacza, a więc zniknął obowiązek wymiany, zapłaty 100 złotych oraz przechodzenia całej procedury, by wyrobić nowy dokument.

Wymiana nie jest konieczna
Uspokajamy wszystkich tych, którzy mają prawo jazdy wydane w dotychczasowej formie, a więc z adresem zamieszkania. Wymiana „starego dokumentu” na nowy nie jest konieczna. Dotychczasowe prawo jazdy nie traci swojej ważności. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniecie niepotrzebnego stania w kolejkach i wydawania pieniędzy.

Pozostaje jeszcze kwestia praw jazdy wydanych przed 2015 rokiem, tych bezterminowych. W latach 
2028-2033 będą musiały zostać wymienione na nowe dokumenty, których ważność to 15 lat. Koszt wymiany prawa jazdy pozostanie bez zmian - to wciąż 100 zł.

Skoro wymieniać to jak?
No niestety – „idę do Wydziału Komunikacji, oddaję stare, biorę nowe” – się nie da. Tutaj obowiązuje procedura, gdzie oprócz czasu (bo swoje w kolejce trzeba będzie odstać) będzie potrzebne również kilka innych rzeczy:
- przede wszystkim wniosek o wydanie nowego dokumentu,
- aktualne badanie lekarskie, uprawniające do kierowania pojazdami,
- fotografię
- kserokopię prawa jazdy
- dowód uiszczenia opłaty za ponowne wydanie prawa jazdy
- oświadczenie o zapoznaniu się z treścią art. 233 kk.

Gdy przedłużamy datę ważności prawa jazdy nie potrzebne są żadne dodatkowe kursy, jazdy 
doszkalające czy egzaminy. Najważniejsze jest badanie lekarskie i to od niego zależy, na ile kolejnych lat dostaniemy nowe „lejce”. Oczywiście badanie kosztuje: od 20 lipca 2014 w życie weszło rozporządzenie Ministra Zdrowia, które ustaliło sztywną cenę badania kierowców na poziomie dwustu złotych.