Zakaz wejścia na cmentarz, bo jak twierdzi premier Mateusz Morawiecki: „Tradycja jest mniej ważna niż życie”.

Właśnie zakończyła się konferencja prasowa prezesa Rady Ministrów oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, podczas której politycy przedstawili kolejne obostrzenia i omówili trzeci już plan „walki” z pandemią.

CMENTARZE ZAMKNIĘTE!
Jeśli planujecie odwiedzić groby swoich bliskich, zróbcie to TERAZ. W sobotę, 31 października 2020 r. nastąpi zamknięcie wszystkich cmentarzy w Polsce. Cmentarne bramy pozostaną zamknięte minimum do połowy listopada – o ile nie zwiększy się liczba zakażeń.

SENIORZY W DOMACH
Premier mówi wprost: seniorzy muszą pozostać w domach. Nie wolno będzie im spotykać się z dziećmi, wnukami, młodzieżą. Premier nie wspomina nic o zapewnieniu profesjonalnego wsparcia psychologiczego dla znowu wykluczonych starszych osób oraz finansowanych przez państwo grup pomocowych: zapewniających zakupy, środki do życia, leki, załatwiających sprawy.

KOBIETY W DOMACH
Tym razem premier prosi a nie rozkazuje, by kobiety zostały w domach i w ten sposób przysłużyły się „tym, których kochamy”.

OBOWIĄZKOWA KWARANTANNA
Kto mieszka z osobą zarażoną ten automatycznie będzie objęty kwarantanną

KAŻDY POZYTYWNY TEST TO UZNANIE ZA CHOREGO
Nie będzie testów „drugiej szansy”, czyli PCR. Teraz jeśli pierwszy test da wynik pozytywny, osoba od razu zostaje uznana za chorą. „-Testy genowe są od dzisiaj taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR” – mówi minister Niedzielski.

 

Na tej samej konferencji premier wyraził nadzieję na szczepionkę jeszcze w styczniu (nie sprecyzował którego roku) oraz dodał, że szczepienia będą dobrowolne. Wspominał również o „konstruowaniu tarczy branżowej dla gastronomii i turystyki”. Dodał, że będzie zmieniać warunki tarczy antykryzysowej i dla niego „najważniejsza jest ochrona przedsiębiorców przed utratą pracy”.

Niestety – nie było na konferencji rozwiązań innych niż kolejne skracanie łańcucha. Poza tymi konkretami można było usłyszeć tylko obietnice. A nie na obietnice czekają Polacy.